Pogotowie kleszczowe dla całej rodziny
Gdy robi się ciepło, w trawie czyhają na nas kleszcze. Z nimi nie ma żartów, bo mogą wywołać groźne choroby. Nasze antykleszczowe zasady nie dadzą im szans!
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
JAK NA CO DZIEŃ ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO
Przed wyjściem
Będziecie spędzali czas na powietrzu (w ogrodzie, na spacerze)? Przygotujcie się odpowiednio do przebywania na zewnątrz:
- zabezpieczcie skórę ochronną warstwą środka odstraszającego kleszcze, tzw. repelentu (np. Mugga, Flos-lek Stop) – może być stosowany także u dzieci (zwykle poniżej 3. r.ż.), działa nawet do kilkunastu godzin;
- załóżcie jasne ubranie (nie czarne i nie brązowe) – na jasnym tle łatwiej zauważyć wędrującego kleszcza;
- wybierzcie bezpieczny zestaw: bluzka z długim rękawem, spodnie, kryte obuwie (nie klapki!), nakryjcie głowy (włosy lepiej spiąć).
Na dworze
Doradzamy wam spacerowanie wytyczonymi szlakami. Najbezpieczniejsze będą szerokie, niezarośnięte drogi.
Omijajcie miejsca, w których znajduje się dużo kleszczy:
- wysokie trawy;
- zarośla i krzaki;
- zarośnięte obrzeża lasu oraz podmokłe łąki, polany i zagajniki, tereny w pobliżu rzek i jezior.
Lepiej żebyście unikali:
- chodzenia na przełaj, między gęsto rosnącymi drzewami;
- siadania na pniach zwalonych drzew;
Uwaga, rodzice:
- dzieciom spędzającym czas na dworze sprawdzajcie skórę 2-3 razy w ciągu dnia – poniżej znajdziecie pomocne instrukcje, jak to zrobić.
Po powrocie
Powinniście sprawdzić, czyn nie zaatakował was kleszcz. Kontrolę skóry najlepiej jest przeprowadzić od razu. Szybkie usunięcie wbitego kleszcza zmniejsza ryzykom że zaraził nas groźną chorobą (np. boreliozą).
Miejsca, którym warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności:
- owłosiona skóra głowy, zwłaszcza na granicy włosów – to bardzo gęsta strefa ataku kleszczy (w 70 proc. przypadków wśród dzieci);
- okolice za uszami i szyją;
- pachy, zgięcia pod kolanami, pachwiny – tu w delikatną skórę kleszczowi łatwo się wbić;
- skóra pod piersiami i pępek;
- okolice między pośladami i miejsca intymne – u dzieci także należy je sprawdzić.
Dodatkowa rada:
- weźcie prysznic – woda spłucze trudne do dostrzeżenia larwy kleszczy;
- obejrzyjcie ubrania – tu też mógł ukryć się kleszcz.
SZYBKA AKCJA RATUNKOWA
Usuwanie kleszcza: chwytamy go pęsetą (zwykłą lub ze specjalnego, antykleszczowego zestawu) jak najbliżej skóry i zdecydowanym ruchem wyciągamy.
Uwaga! Kleszcza nie wolno zgniatać ani kaleczyć, nie należy go niczym smarować ani polewać. Takie działania grożą wstrzyknięciem przez niego zakaźnej wydzieliny.
Oględziny i dezynfekcja: miejsca ukąszenia przez kleszcza powinniście po jego usunięciu jeszcze raz dobrze obejrzeć. Gdyby pozostały części wbite pod skórę, usuńcie je pęsetą. Potem zdezynfekujcie skórę, myjąc ją i polewając wodą utlenioną.
Uwaga! Gdyby nie udało się usunąć kleszcza w całości, trzeba zgłosić się do lekarza.
Obserwacja i czujność: miejsce ukąszenia obserwujemy przez minimum miesiąc. Należy zgłosić się do lekarza, jeśli występują: objawy grypopodobne (7-14 dni po ukąszeniu), takie jak podwyższona temperatura, ból głowy, pleców i kończyn, objawy żołądkowo-jelitowe, rumień w okolicy wkłucia (3-30 dni po), zmęczenie, zawroty głowy.
OCHRONNE SZCZEPIENIA
Według specjalistów to najlepszy sposób ochrony przez groźnym kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Są bardzo skuteczne – po przyjęciu trzech dawek w 95 procentach chronią przed chorobą. Koszt jednej dawki to ok. 100 zł.
Komu są bardzo zalecane:
- osobom, które często spędzają czas na świeżym powietrzu – wyjeżdżają na działkę, uprawiają turystykę pieszą lub rowerową, lubią spacery lub pikniki w lesie i na łące;
- dzieciom i młodzieży jeżdżący na kolonie i obozy;
- osobom, które mają pracę lub hobby wiążące się z częstymi pobytami w lesie lub na terenach zielonych – rolnicy, leśnicy, zbieracze jagód i grzybów, wędkarze, myśliwi;
- spożywającym niepasteryzowanego mleka oraz jego przetwory (twarogi, śmietana).