• poniedziałek, 31 styczeń 2011 11:33

Literacko w bibliotece



Krotoszyńska Biblioteka Publiczna im. Arkadego Fiedlera zorganizowała kolejne spotkanie z młodzieżą chcącą wziąć udział w Programie „Literacki Atlas Polski, które odbyło się w miniony piątek, 28 stycznia.

Literacki atlas Polski był programem edukacyjno-wydawniczym skierowanym do uczniów i nauczycieli w całej Polsce, realizowanym od 2005 roku. Młodzi ludzie poszukiwali literackich tropów w swojej miejscowości, okolicy, regionie.

Podczas piątkowego spotkania w bibliotece młodzież zastanawiała się nad wyborem tematu do realizacji. Było to bardzo istotne spotkanie, gdyż od jego wyniku zależeć miała cała dalsza praca z programem. W tym celu młodzież musiała poszukać inspiracji do pracy. Szukali ich przez cały czas od poprzedniego spotkania. Na obecnym mieli możliwość zapoznać się z biblioteką i materiałami w niej zgromadzonymi. Odwiedzili więc Dział Regionaliów i Dokumentów Życia Społecznego, Wypożyczalnie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Dziale dla Dorosłych, skorzystali również z Czytelni Internetowej.  We wszystkich działach poszukiwali książek napisanych przez twórców pochodzących z Krotoszyna, bądź w nim mieszkających. Ku ich zdziwieniu okazało się, że tych książek jest dość pokaźna ilość. Po zgromadzeniu książek i podzieleniu się ze sobą wrażeniami z ich poszukiwania młodzież przystąpiła do dyskusji nad wyborem tematu. Jej wynikiem była decyzja, że będą się zajmować poszukiwaniem śladów wszystkich literatów pochodzących z Krotoszyna, bądź w nim mieszkających, a tytułem projektu będzie „Literaci z naszego podwórka”.

Tym sposobem, na mapie kraju pojawiły się literackie trasy wyznaczone przez uczniów, miejsca, które przywrócili pamięci, sylwetki prozaików i poetów odkryte na nowo. Materiały zebrane przez uczniów znalazły się m.in. w przewodniku literacko-turystycznym „Literacki atlas Polski”, który ukazał się w roku 2007 nakładem wydawnictwa Bezdroże. Powstały inne ciekawe inicjatywy, jak wytyczenie i oznakowanie szlaków literackich w województwach świętokrzyskim i małopolskim. (Informacja ze strony Programu). Obecnie Centrum Edukacji Obywatelskiej, które jest autorem programu przenosi go na grunt bibliotek biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek. W listopadzie ubiegłego roku w Warszawie odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z całej Polski, na którym zaprezentowano programy CEO. Następnie rozpoczęły się działania z młodzieżą.

Kolejne spotkanie odbędzie się 10 lutego (czwartek) o godzinie 12.00. Serdecznie zapraszamy!

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.