• Krotoszyn | Poznań
  • piątek, 23 październik 2020 09:07
  •   419

Proszą ozdrowieńców o oddawanie osocza

Proszą ozdrowieńców o oddawanie osocza
Proszą ozdrowieńców o oddawanie osocza © archiwum

Ozdrowieńcy z naszego terenu zaczęli wykazywać zainteresowanie oddawaniem osocza. Do Punktu Krwiodawstwa w Krotoszynie zgłaszają się osoby chętne do pomocy w leczeniu chorych, którzy ciężko przechodzą Covid-19.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

W ubiegłym tygodniu na portalach społecznościowych pojawiły się apele o oddawanie osocza. To w związku z ciężkim stanem dwóch krotoszynian, którzy zakazili się korona wirusem. Do oddawanie tego typu pomocy zachęcają ozdrowieńców rodzina i przyjaciele Waldemara Florkowskiego, prezesa zarządu miejsko-gminnego Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Florkowski, jak czytamy w apelu, który 20 października opublikowanego na Facebooku, leży w poznańskim szpitalu zakaźnym i jest stanie ciężkim, zagrażającym życiu. Osocza potrzebuje również pan Piotr z Krotoszyna. O podzielenie się nim osoczem prosi rodzina chorego, proszą też pracownicy i uczniowie I LO im. Hugona Kołłątaja. Mężczyzna walczy o życie w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

Dlaczego osocze ozdrowieńców z Covid-19 jest tak ważne? Ponieważ zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie osób z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażania. W Krotoszynie można je oddać w Punkcie Krwiodawstwa przy krytej pływalni „Wodnik” (ul. Mahle 4), czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 7:00 do 14:30.

– Zainteresowanie oddawaniem osocza przez ozdrowieńców obserwujemy dopiero od dwóch dni – powiedział 21 października lekarz Wojciech Miński, kierownik Punktu Krwiodawstwa. Tego dnia rano zgłosili się dwaj dawcy. Zdaniem lekarza miało to związek z nagłośnieniem sprawy w internetowych mediach społecznościowych.

Wojciech Miński wyjaśnił, kto może oddać osocze, aby stało się ono lekiem dla chorego. – To wszystkie osoby, które były zakażone koronawirusem, przeszły Coviod-19 i mają ten fakt udokumentowany. Jak podkreślił, osocze może oddać tylko osoba, która spełnia wszystkie standardowe wymagania dla krwiodawców, a więc zdrowa, nieprzyjmująca leków oraz w wieku 18-60 lat.

Osoby zdecydowane, by podzielić się swoją tkanką z chorymi, proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem (62) 588 03 60. – Zapisujemy na konkretny dzień i godzinę, aby nie było kolejek. Oddawanie osocza trwa dłużej niż oddawanie krwi, bo od 40 do nawet 60 minut – poinformował lekarz Miński.

Zaznaczył też, że w trakcie rozmowy każdy dowiaduje się, jak powinien się przygotować się do pobrania krwi, z której wydzielane jest osocze. – Nie można na przykład tłusto jeść w przededniu pobrania, musi tez wypić więcej wody – dodał kierownik punktu pobrań.

Planując oddanie osocza, nie warto przychodzić do punktu krwiodawstwa bez uprzedniego kontaktu telefonicznego. Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne do środka wpuszczana jest bowiem określona liczba osób. Po drugie – podczas rozmowy telefonicznej zostaną wyjaśnione wątpliwości i udzielone odpowiedzi na wszystkie pytania.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.