• Milicz
  • piątek, 15 styczeń 2021 11:13
  •   121

Podsumowanie 15. edycji Dni Karpia

Podsumowanie 15. edycji Dni Karpia
Podsumowanie 15. edycji Dni Karpia © archiwum

15. jubileuszowa edycja Dni Karpia odbyła się w cieniu pandemii. Zaplanowano 83 wydarzenia, ale 34 się nie odbyły. Ze względów epidemiologicznych Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy zrezygnowało też z organizacji corocznej uroczystej konferencji podsumowującej Dni Karpia oraz z konkursu kulinarnego Mistrza Karpia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

– Karp stał się symbolem obszaru – unikatowego miejsca na pograniczu woj. dolnośląskiego i wielkopolskiego, gdzie tradycje hodowli sięgają ponad 800 lat. Dni Karpia to jesienny cykl wydarzeń promujących wyjątkowość Doliny Baryczy – mówi Igna Demianiuk-Ozga, prezes Stowarzyszenia Partnerstwo Doliny Baryczy, które koordynuje Dni Karpia. W jubileuszowej 15. edycji przedsiębiorcy, samorządy i organizacje zaplanowali 83 wydarzenia, które miały się odbyć podczas 11 jesiennych weekendów – od września do listopada. Zachęcano m.in. do udziału w zawodach wędkarskich, spływach kajakowych, rajdach rowerowych, kolacjach rybnych, przejażdżkach bryczką czy spacerach z ornitologiem. – W tym wyjątkowym roku turyści szukali mniej zatłoczonych obszarów. Dolina Baryczy przy ładnej pogodzie i przestrzeni, jaką zapewnia przyroda, stała się idealnym miejscem na weekendowy wypoczynek – mówi Igna Demianiuk-Ozga.

Koniec października i listopad zbiegły się nasileniem epidemii i zaostrzeniem reżimu sanitarnego. Niektóre imprezy musiały zostać z dnia na dzień odwołane. Nie odbyły się 34 wydarzenia, w tym 11 kolacji „Ryba do syta” organizowanych przez lokale gastronomiczne. Z wydarzeń plenerowych odbyła się tylko jedna impreza – pokazowe „Odłowy”, organizowane na Ostoi Konika Polskiego przez Gospodarstwo Rybackie Milicz. Część wydarzeń plenerowych zostało również odwołanych z powodu złej pogody.

W ramach Dni Karpia odbyło się 49 wydarzeń. Ich uczestnicy na podstawie biletów lub bonów mogli wziąć udział w internetowym NAGRODObraniu. Wystarczyło w ciągu 7 dni napisać swoją opinię na temat wydarzenia i wybrać nagrody. Było to m.in. okolicznościowe gadżety: koszulki, kubki, magnesy, unikatowe fartuszki czy torby z kolorowymi rybami. Wybrać można też było produkty regionalne: jabłka i soki z gospodarstw sadowniczych Dziekan i Pochodyła, zestawy sokół kiszonych od Michała Sznajdera, bukiety z suszonych kwiatów i susz roślinny od państwa Lesiaków, przetwory z karpia z Karczmy Rybnej Ruda Żmigrodzka oraz Zajazdu Głowaczówka; olej, mąki i musy od Oleowity, napoje malinowe Z Chaty Łaniaków, pachnące miody z gospodarstwa pasiecznego Gucio, smakowitą owocową Nachmieloną browaru Nepomucen, bony na pieczywo od Piekarni GS Przygodzice i aromatyczne powidła od Gospodarstwa Elwiry Romańczyk-Gracz.

W tym roku po raz pierwszy Gospodarstwa rybackie z Możdżanowa, Milicza, Stawczyka oraz Rudy Żmigrodzkiej proponowały talony na odbiór świeżych karpi. Uczestnicy kolacji mieli również dodatkową możliwość wylosowania na wydarzeniu atrakcyjnych pakietów w tym specjalnie ważonego piwa CARPIO z browaru Nepomucen, można też było wygrać voucher na kolację we dwoje czy skorzystać z noclegu w jednym z klimatycznych hoteli. Wydarzeniem towarzyszącym był również konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla odwiedzających Dolinę Baryczy kolorowym szlakiem karpia. Pakiety z nagrodami były rozsyłane lub dostarczane do wskazanych punktów we Wrocławiu, Twardogórze Żmigrodzie czy Antoninie. Wypełniający ankietę uczestnicy Dni Karpia najwyżej ocenili w tym roku Rajd Rowerowy w ramach Europejskich Dni Ptaków oraz Rodzinne Zawody Wędkarskie na Góreczniku. Ponad 57 proc. osób po raz kolejny brało udział w Dniach Karpia.

– Doświadczenia tegorocznej edycji Dni Karpia z początkiem kolejnego roku staną się punktem wyjścia do wypracowania w porozumieniu z partnerami kolejnej edycji Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Tylko wspólnymi siłami i dzięki spójnej ofercie możemy przekonać turystów, ze Dolina Baryczy to obszar bezpieczny, oferując unikatową przyrodę i wyjątkowe atrakcji. No i Dolina Baryczy jest mniej zatłoczona niż góry na Dolnym Śląsku – mówi Anna Urbańczyk z Partnerstwa dla Doliny Baryczy.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)