- wtorek, 29 kwiecień 2014 05:13
Lecznicza moc aloesu

Aloes to znana roślina lecznicza, której właściwości wykorzystywane są od 5 tys. lat. Sok z aloesu poprawia naturalną odporność organizmu, leczy alergię i trudno gojące się rany oraz obniża poziom cukru. Maści, kremy i żele z aloesu pomocne są w wielu schorzeniach skórnych i przy leczeniu oparzeń.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Aloes to sukulent liściowy, czyli roślinna magazynująca wodę. Spotkać ją można nawet na pustyni. Rośnie na Półwyspie Arabskim, w Afryce i na Madagaskarze, w krajach Ameryki Południowej, w USA i na Wyspach Kanaryjskich. Aloes liczy ok. 550 gatunjów. Sa to drzewa, krzewy i bliny, ale najpopularniejszy jest aloes zwyczajny, czyli aloe vera.
Badania nad aloesem dowiodły, iż miąższ rośliny zawiera mnóstwo cennych substancji: wapń, żelazo, magnez, cynk, miedź, magnez, sód, potas, chrom, fosfor, witaminy z grupy B, beta-karoten, kwas foliowy, cholinę i witaminę C oraz wiele, wiele innych.
Są w nim także substancje działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Aloes wykorzystuje się m.in. do produkcji leków wzmacniających i bakteriobójczych. Wiadomo, że aloes może także wspomagać leczenie nowotworów. Znane są ponadto jego właściwości przeczyszczające i żółciopędne, ale z tego tez powodu należy ostrożnie stosować preparaty aloesowe. Mogą się bowiem przyczynić do wypłukiwania z organizmu elektrolitów. Nie powinny ich brać także kobiety ciężarne. Aloes pomaga w leczeniu poparzeń, ran, odleżyn i owrzodzeń. Picie soku z aloesu może także obniżać poziom cukru we krwi.