• wtorek, 25 listopad 2014 13:09
  •   525

Wąskotorówkę przejmuje Pleszew

Parowóz Px48 i wagoniki stoją na dawnym peronie kolejki wąskotorowej w Krotoszynie - jako pamiątka dawnych czasów
Parowóz Px48 i wagoniki stoją na dawnym peronie kolejki wąskotorowej w Krotoszynie - jako pamiątka dawnych czasów Parowóz Px48 i wagoniki stoją na dawnym peronie kolejki wąskotorowej w Krotoszynie - jako pamiątka dawnych czasów © © Sebastian Kalak / archiwum 2011

Krotoszynianie z niecierpliwością czekają na przejęcie dworca kolejowego przez miasto, a tymczasem PKP S.A. przekazała Krotoszyńską Kolej Dojazdową miastu i gminie Pleszew. Samorząd przejął nieodpłatnie odcinek Pleszew Wąskotorowy – Pleszew Miasto – wraz z budynkami dworcowymi i infrastrukturą.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Pleszew otrzymał prawo użytkowania wieczystego 47 działek, wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń, w tym budynków nieczynnych dworców kolejowych: Pleszek Wąskotorowy i Pleszew Miasto. Nieruchomości zostały przekazane na cele związane z transportem. Samorząd przejął linię w celu zapewnienia dalszego przewozu towarów tą trasą.

Odcinek kolejki Pleszew Wąskotorowy – Pleszew Miasto jako najmłodszy oddano do użytku w 1901 roku. Jako pierwszy użytkowany było odcinek torów z Krotoszyna do Dobrzycy. Ostatni kurs na trasie Krotoszyn Wąskotorowy – Pleszew Miasto odbył się 12 stycznia 1986 r. Tym samym PKP zamknęło 40 km odcinek kolejki. Tory zostały rozebrane. W miejscu peronu w Krotoszynie ustawiono parowóz z wagonikami jakom pomnik i pamiątka linii. Kolej na odcinku Pleszew Wąskotorowy – Pleszew Miasto przestała jeździć w 2001 r.

– Przekazywanie niezbędnych z punktów widzenia działalności PKP S.A. dworców i linii kolejowych to istotny element programu poprawy zarządzania nieruchomościami. W bieżącym roku w województwie wielkopolskim spółka przekazała 22,33 km linii kolejowych i 7 dworców – informuje biuro prasowe PKP.

Kiedy przyjdzie czas na dworzec w Krotoszynie? Na to pytanie długo jak widać nie otrzymamy odpowiedzi. Miejmy nadzieję, że wkrótce to się zmieni.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)