Coś mam na powiece
Powieki chronią oczy, ale czasami same potrzebują pomocy. Natychmiast reaguj na każdą zmianę w ich wyglądzie, bo nieleczone mogą zagrozić wzrokowi.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Skóra na powiece jest wyjątkowo cienka, ale ma gruczoły łojowe. Pojawiające się na niej krostki i grudki są najczęściej wywoływane zakażeniem bakteryjnym.
JĘCZMIEŃ
To najczęstsze schorzenie powiek. Jęczmień może być wewnętrzny lub zewnętrzny, ale zawsze jest bardzo bolesny. Powieka najpierw staje się czerwona i puchnie, a później tworzy się krostka wypełniona ropą. Jęczmień jest gronkowcem, ropnym zapaleniem gruczołów na brzegach powiek. Ulgę przyniosą okłady rozgrzewające.
GRADÓWKA
Na brzegu powieki pojawia się zgrubienie, które wypukla się pod skórą. Gradówką, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego, tworzy się zaczopowaniu ujścia gruczołu. Jeśli guzek jest mały, pomoże maść lub okład rozgrzewający. Gdy jest duży (wielkość połówki ziarenka grochu), nie obejdzie się bez chirurga.
ŻÓŁTE KĘPKI
Są wypukłe, ale nie swędzą. To złogi cholesterolu, które odkładają się, gdy jego poziom w organizmie jest za wysoki. Oznacz poziom cholesterolu i trój glicerydów. Zmień dietę!
PĘCHERZYKI
Wywołuje je wirus opryszczki. Pęcherzyki są wypełnione surowiczą lub ropną cieczą, z której tworzą się bolesne strupy. Konieczna wizyta u okulisty.