Wielki smutek

Coraz częściej dopada cię zły nastrój? Wciąż jesteś przygnębiony? A może świat widzisz tylko w szarych barwach? Uważaj, to może być depresja.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Udostępnij to
Wahania nastroju miewa każdy. Wiadomo, raz wiedzie nam się lepiej, a raz gorzej. Ale to nie oznacza jeszcze choroby. Gdy jednak smutek i zły humor utrzymuje się długo, np. kilka tygodni, a do tego pojawiają się kłopoty ze snem, lęk i niepokój – warto o tym porozmawiać z psychiatrą.
OBJAWY CHOROBY
O depresji można mówić dopiero wówczas, gdy obniżenie nastroju utrzymuje się przez okres co najmniej dwóch tygodni. Dodatkowo w tym samym czasie musi wystąpić co najmniej pięć objawów spośród wymienionych: obniżenie nastroju, brak odczuwania radości i przyjemności, lęk i niepokój, uczucie beznadziejności, wyraźny wzrost lub spadek wagi, bezsenność lub nadmierna ospałość, myśli o śmierci i samobójstwie.
SKUTECZNE LECZENIE
Leczenie drepresji jest różnorodne:
- Farmakologiczne – leki antydepresyjne. Skutki ich działania są widoczne dopiero po 4-6 tygodniach. Antydepresanty trzeba barć przez kilka miesięcy (od 3 do 6), nawet po uzyskaniu poprawy. Nie można też ich odstawić na własną rękę.
- Psychoterapia – jest bardzo skuteczna i stosunkowo szybko pomaga złagodzić objawy, jednak musi trwać przynajmniej kilka miesięcy.
- Ruch – wybierz takie ćwiczenia, które będą ci sprawiać przyjemność, nie musi to od razu być siłownia czy aerobik.