• piątek, 24 lipiec 2015 11:44

Zasady higienicznego snu

O jakości snu decyduje to, jak się do niego przygotujemy
O jakości snu decyduje to, jak się do niego przygotujemy O jakości snu decyduje to, jak się do niego przygotujemy © archiwum

Jeśli kiepsko sypiasz, budzisz się w nocy albo masz problemy z zaśnięciem, zadbaj o higienę swojego snu. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Stałe godziny snu są najważniejszą zasadą jego higieny. Dlaczego? Nasz organizm przyzwyczaja się do zasypiania i budzenia w określonym czasie. Oto inne zasady, które pomogą ci dobrze spać.
- Unikaj drzemek w ciągu dnia. Jeżeli jednak przyzwyczaiłeś się do popołudniowej sjesty, pamiętaj, by nie trwała więcej niż 30-45 minut.
- Ćwicz regularnie, ale nie bezpośrednio przed snem gdyż aktywność fizyczna działa pobudzająco i może utrudniać zasypianie.
- Dbaj o zdrowy tryb życia, ogranicz używanie kofeiny i nikotyny, które ożywiają organizm. Unikaj również alkoholu. Wieczorny drink wprawdzie pomaga zasnąć, ale przynosi płytki sen.
- Zrezygnuj z obfitych posiłków przed położeniem się do łóżka. Organizm nastawiony jest wtedy na trawienie i zamiast się wyciszać, staje się aktywny.
- Wycisz się i zrelaksuj przed snem. Odprężające działanie ma czytanie lub słuchanie spokojnej muzyki.

CO ROBIĆ, BY SPOKOJNIE SPAĆ W UPAŁY?
Z gorącymi nocami możesz sobie poradzić. W upały pij więcej wody, ponieważ organizm łatwo się odwadnia. Dobrze jest wziąć letni prysznic przed snem. Istotne jest także przygotowanie sypialni i łóżka. Koniecznie przewietrz pokój i pozostaw okno otwarte przez całą noc. Sypialnię możesz także schłodzić wentylatorem. Używaj cienkiej kołdry i prześcieradła. Jeżeli nie lubisz spać nago, wybierz satynową piżamę, dzięki temu odczuwać będziesz przyjemny chłód.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.