Mammografia czy USG?
Specjaliści twierdzą, że po 35. roku życia kobiety powinny robić oba badania. Każde pokazuje co innego, a wzajemnie się uzupełniają.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Pierwsze USG zaleca się zrobić w 20. roku życia, mammografię w ok. 35-40. Do menopauzy najlepiej wykonywać na zmianę oba badania.
PRZEŚWIETLENIE
Mammografia jest badaniem radiologicznym, czyli prześwietleniem wykonywanym za pomocą promieni rentgenowskich. Każdą pierś prześwietla się w dwóch pozycjach (otrzymujemy 4 obrazy). Ucisk na pierś, choć bolesny, nie jest niebezpieczny. Badanie wykrywa bardzo małe, nawet milimetrowe zmiany. Pokazuje kształt guza i zwapnienia. Mammografia zalecana jest głównie dla pań, które mają więcej tkanki tłuszczowej, bo w niej promienie rentgenowskie lepiej uwidaczniają wszelkie zmiany.
ODBICIE FAL DŹWIĘKOWYCH
W USG obraz powstaje dzięki temu, że ultradźwięki odbijają się od tkanek. Badanie można wykonywać także będąc w ciąży. Wykorzystuje dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości. Jego zaletą jest to, że zmianę w piersi można oglądać pod różnymi kątami. USB robi to, czego nie potrafi mammografia: odróżnia łagodne torbiele od złośliwej zmiany, ale nie wykrywa zwapnień (co z kolei potrafi mammografia). Jest to badanie zalecane dla kobiet młodych, które mają w piersiach więcej tkanki gruczołowej.