• sobota, 14 styczeń 2012 10:57

Nie zgrzytaj zębami

Nie zgrzytaj zębami
Nie zgrzytaj zębami © archiwum

Na tę chorobę cierpią najczęściej kobiety pomiędzy 20. a 40. rokiem życia. Główną jej przyczyną jest stres. Nieleczona może uszkodzić stawu szczęki.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Bruksizm, bo tak nazywa się ta choroba, objawia się głównie w nocy. Podczas zaciskania zębów ich szkliwo nadmiernie się ściera. Zgrzytanie może doprowadzić do uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Pojawia się ból utrudniający (lub uniemożliwiający) gryzienie.

GDY BOLI SZCZĘKA
Objawom bruksizmu niekiedy towarzyszy podwyższenie ciśnienia, skurcze mięśni nóg, a przede wszystkim poranne zmęczenie i obolał szczeka. O schorzeniu dowiadujemy się najczęściej od drugiej osoby, z którą dzielimy pokój, albo od stomatologa, gdy choroba jest już zaawansowana.

ZĘBY W SZYNIE
Lekarze starają się przede wszystkim usunąć przyczynę wywołującą zgrzytanie i zaciskanie zębów. Aby chronić szczękę, stomatolodzy zakładają rozmaite zabezpieczenia (np. szyby i płyty), które ograniczają ruchy żuchwy. Ponieważ główną przyczyną bruksizmu jest stres, warto przed położeniem się spać wyciszyć się i zrelaksować. Pomogą Ci w tym domowe sposoby.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)