Reforma edukacyjna w powiecie

Od 1 września w Krotoszynie będzie obowiązywała nowa sieć szkolna. To skutek reformy oświaty przyjętej przez rząd PiS. Wstępny projekt wprowadza wiele zmian i rodzi pierwsze kontrowersje.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Udostępnij to
– Wdrażamy reformę w szybkim tempie. Pomysł jest rządu, a ciężar odpowiedzialności spoczywa na samorządzie – mówi Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna. Zespoły szkół zostaną przekształcone w szkole podstawowe. W Krotoszynie dotyczy to trzech placówek: na Błoniu, Parcelkach i przy al. Powstańców Wlkp., a w gminie zespołów w Benicach, Chwaliszewie i Orpiszewie.
Gimnazjum nr 2 zostanie przekształcone w ośmioklasową szkołę podstawową. Odbędzie się nabór do klas pierwszych i do klasy czwartej. Będą się tam też uczyły dzieci z kl. VII z obwodu SP4.
Zlikwidowane zostanie Gimnazjum nr 4. Magistrat nie przewiduje utworzenia tam nowej szkoły podstawowej (o co zabiegała dyrekcja i nauczyciele G4), gdyż w tym samym budynku znajduje się już SP8.
W Biadkach, Kobiernie i Lutogniewie powstaną ośmioklasowe szkoły podstawowe. W mniej liczebnych szkołach – w Gorzupi, Roszkach i Świnkowie – pozostaną klasy I-VI, a uczniowie klas starszych będą dojeżdżać do Krotoszyna lub Orpiszewa.
Duże zmiany szykują się w obwodach szkół w Krotoszynie. Urząd miasta przedstawił już wstępny projekt. Najwięcej kontrowersji budzi podział obwodu SP3 na Błoniach. Wiele ulic zostało bowiem przyporządkowanych do obwodu SP1, co nie podoba się rodzicom.
Mieszkańcy Świnkowa chcą z kolei, by ich szkoła była ośmioklasowa. Wiceburmistrz Ryszard Czuszke tłumaczy, że propozycja nie jest ostateczna. – Sprawa jest otwarta. Pod te obwody policzymy dzieci – stwierdza. Decyzja musi zostać podjęta do końca marca, dlatego najbliższe tygodnie zostaną poświęcone na konsultacje z dyrekcją szkół.