• poniedziałek, 31 marzec 2014 23:32
  •   376

Prima Aprilis

Prima Aprilis, nie wierz, bo się omylisz. Tego dnia chodzi o to, aby nieszkodliwie oszukać jak najwięcej osób
Prima Aprilis, nie wierz, bo się omylisz. Tego dnia chodzi o to, aby nieszkodliwie oszukać jak najwięcej osób Prima Aprilis, nie wierz, bo się omylisz. Tego dnia chodzi o to, aby nieszkodliwie oszukać jak najwięcej osób © © archiwum

Po łacinie Prima Aprilis oznacza dosłownie 1 kwietnia. Nie do końca wiadomo, skąd wzięła się tradycja tego dnia. Niektórzy uważają, że ma on związek z rzymskim zwyczajem Cerialii, obchodzonych na początku kwietnia na część bogini Ceres.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Według legendy, kiedy poszukiwała ona swojej porwanej córki, została wyprowadzona w pole. Grecy wiążą historię tego dnia z mitem o Demeter i Persefonie. Persefona miała zostać porwana do Hadesu na początku kwietnia. Matka szukając jej, kierowała się echem głosu córki, ale ech ją zwiodło. Przed wiekami chrześcijanie zaczęli wiązać Prima Aprilis z Judaszem Iskariotą, który zdradził Jezusa. Miał się urodzić 1 kwietnia, więc data kojarzyła się z kłamstwem. Prawdopodobnie zaczął być popularny już w średniowieczu. Jest to dzień, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd.

Prima Aprilis jest obchodzony m.in. w Wielkiej Brytanii (jako Dzień Kwietniowego Głupka), Francji (Dzień Kwietniowej Ryby), Portugalii (Dzień Kłamstwa), Rosji (Dzień Śmiechu) i na Litwie (Dzień Kłamcy).

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)