TK: podsłuchy niekonstytucyjne

Zasady dostępu służb specjalnych do bilingów obywateli i stosowania przez nie podsłuchów są częściowo niekonstytucyjne – orzekł niejednogłośnie Trybunał Konstytucyjny. Unieważnienie zakwestionowanych przepisów zostało odroczone na 18 miesięcy.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Udostępnij to
Trybunał zakwestionował nieprecyzyjność zapisów dotyczących podsłuchów oraz brak niezależnego organu kontrolującego zasadność sięgania po billingi. Za częściowo niekonstytucyjne uznał przepisy o dostępie służb specjalnych do billingów obywateli. – Nie jest dopuszczalne w demokratycznym państwie prawnym rejestrowanie całokształtu aktywności jednostki. To narusza konstytucyjne gwarancje i prawa podstawowe.
Sędzia Marek Zubik w ustnym uzasadnieniu wyrok mówił, „że każdy człowiek ma prawo do ochrony przed zewnętrznym monitorowaniem jego aktywności osobistej, w każdym wymiarze – zarówno w świecie realnym, jak i w wirtualnym”.
Zarazem Trybunał przyznał, ze państwo musi mieć możliwość przeciwdziałania zagrożeniom i wykrywania przestępstw – ale nie w taki sposób, by dochodziło do naruszenia prawa przez służby państwowe. Zadania odrębne założyło 3 sędziów z 14-osobowego składu TK.
TK uwzględnił tylko część obecnych przepisów ws. billingów i podsłuchów, zaskarżonych w 7 wnioskach przez RPO Irenę Lipowicz i prokuratura generalnego Andrzeja Seremeta.
2 kwietnia TK odroczył badanie sprawy. TK ujawnił wtedy, że prezes warszawskiego sądu okręgowego – jako jedynego w kraju – odmówiła odpowiedzi na pisemne pytania TK> Trybunał zobowiązał SO, by do 5 maja odpowiedział na pytania. W tym terminie sąd odpisał Trybunałowi.
Dziś ustawy uprawniają 10 służb do uzyskania od operatorów danych telekomunikacyjnych, czyli informacji do kogo należy numer telefonu komórkowego, wykazów połączeń, danych o lokalizacji telefonu i numeru IP komputera.
(PAP)