• piątek, 05 grudzień 2014 13:34
  •   703

Radioaktywna chmura nad Krotoszynem?

Radioaktywna chmura nad Krotoszynem?
Radioaktywna chmura nad Krotoszynem? © © archiwum

Od rana do naszej redakcji docierają informacje o chmurze radioaktywnej, która ma nadciągnąć nad Wielkopolskę z Ukrainy, gdzie doszło do awarii w elektrowni jądrowej. Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewnia, że nic nam nie grozi.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Do naszej redakcji docierają informacje od zaniepokojonych mieszkańców obawiających się radioaktywnej chmury, która miałaby nadciągnąć nad Polskę w związku z awarią elektrowni jądrowej na Ukrainie. Choć władze Ukrainy zapewniają, że nie doszło do żadnego skażenia, wśród mieszkańców już krąży plotka, że jest to „drugi Czarnobyl”. - Ta chmura ma się pojawić nad Wielkopolską między 11.00 i 19.00 w piątek i w tym czasie nie powinno się wychodzić z domów - alarmują czytelnicy.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, że żadnego zagrożenia nie ma. - Zgodnie z informacją uzyskaną od Państwowej Agencji Atomistyki występuje BRAK ZAGROŻENIA RADIACYJNEGO W ZWIĄZKU Z INCYDENTEM ELEKTROWNI JĄDROWEJ NA UKRAINIE - informuje w komunikacie WCZK.

Oficjalny komunikat wystosowała Państwowa Agencja Atomistyki. Oto jego treść:
W dniu 3 grudnia 2014 r. media poinformowały o incydencie w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże znajdującej się ok. 700 km od granic Polski. Z informacji, jakie od ukraińskiego dozoru jądrowego otrzymała Państwowa Agencja Atomistyki wynika, że 28.11.2014 r. wystąpiły problemy w części elektrycznej turbozespołu bloku III, który musiał zostać wyłączony (spowodowało to konieczność wyłączenia całego bloku – a więc i reaktora). Incydentowi takiemu nie towarzyszy żadne uwolnienie do środowiska substancji promieniotwórczych. W związku z tym brak jest jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego na terenie elektrowni jądrowej, jak i poza nią, a tym bardziej dla mieszkańców Polski – ponieważ nie było to zdarzenie radiacyjne.

Sytuacja radiacyjna kraju jest na bieżąco całodobowo monitorowana przez Centrum do Spraw Zdarzeń Radiacyjnych. Na podstawie danych z systemu stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie stwierdzono żadnych odchyleń od wartości normalnych (nie odnotowano wzrostu poziom mocy dawki promieniowania gamma na terenie Polski).

Na podstawie powyższych informacji Państwowa Agencja Atomistyki stwierdza brak jakichkolwiek zagrożeń radiacyjnych.

Z naszych nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy sie, że wszystkie krotoszyńskie jednostki pomocy ratunkowej zostały postawione w stan gotowości.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)