• poniedziałek, 25 maj 2015 10:35

Na studia czy do szkoły?

Maturzyści stoją przed trudną decyzją
Maturzyści stoją przed trudną decyzją Maturzyści stoją przed trudną decyzją © © archiwum

Absolwent szkoły średniej, który nadal chce się uczyć, ma kilka możliwości dalszego kształcenia. Najpopularniejsze z nich to studia wyższe licencjackie lub magisterskie oraz szkoły policealne.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jeśli decydujemy się na studia, dobrze rozważmy wybór kierunku. Osoby z wyższym wykształceniem maja teraz ogromne problemy ze znalezieniem pracy i często pracują na stanowiskach poniżej swoich kwalifikacji. Nadal poszukiwani są inżynierowie, lekarze i specjaliści IT. Szkoły policealne szybko dają nam konkretny zawód. Wybierając je, możemy także podnieść swoje kwalifikacje.

DO SZKOŁY BEZ MATURY
Szkoła policealna trwa krócej niż studia, a po jej ukończeniu mamy już określony zawód, np. technika rachunkowości czy farmacji. Rekrutacja do szkół policealnych jest bardzo łatwa, wystarczy mieć tylko świadectwo ukończenia ,liceum (nie jest potrzeba zdana matura). Szkoła policealna daje wykształcenie średnie, ale nie zamyka drogi do podjęcia studiów.

Osoby studiujące i poważnie zastanawiające się nad zmianą swoich planów zawodowych i ścieżki kariery, mogą zastanowić się nad połączeniem studiów i szkoły policealnej (np.w trybie zaocznym). Ciekawym rozwiązaniem może być również wybranie kierunku, który rozwinie zainteresowania np. fotografia czy produkcji telewizyjnej.

NOWE UPRAWNIENIA
Absolwenci szkół zawodowych i techników również mogą pomyśleć o poszerzeniu swoich uprawnień, certyfikatów i kompetencji. Warto zainteresować się na przykład odnawialnym źródłem energii (OZE). Pod tym pojęciem kryją się rozmaite technologie ekologiczne – od kotów na biomasę, przez kolektory słoneczne i systemy fotowoltaiczne, po pomocy ciepły, płytkie systemy geotermalne. Te technologie stają się coraz popularniejsze i potrzebne będą osoby do montażu i obsługi urządzeń z nimi związanymi.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.