• wtorek, 16 czerwiec 2015 15:44
  •   821

Trudniej dostać kartę parkingową

Uwaga, emeryci i inwalidzi
Uwaga, emeryci i inwalidzi Uwaga, emeryci i inwalidzi © © archiwum

Uwaga! Tylko do końca czerwca ważne są karty parkingowe wydane bezterminowo przed lipcem 2014 roku, upoważniające inwalidów do parkowania samochodów na tzw. kopertach. Wszyscy niepełnosprawni – w tym emeryci, którzy mają taką kartę – muszą ją wymienić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający do parkowania na miejscach dla inwalidów i zwalniających ich z przestrzegania niektórych przepisów drogowych, m.in. zakazy postoju. Niestety, kartę trzeba wymienić. Jeśli niepełnosprawni nie zdobędą nowej do 1 lipca – stracą swe przywileje. Lepiej nie czekać do ostatniej chwili, bo w urzędach już tworzą się kolejki. Poniżej informujemy, gdzie można wyrobić nową kartę parkingową i jakie dokumenty należy mieć ze sobą w urzędzie.

ZOBACZ, CO DAJE KARTA I JAK JĄ WYMIENIĆ
KOMU PRZYSŁUGUJE KARTA PARKINGOWA?
Zgodnie z nowymi przepisami karta będzie wydawana wyłącznie osobom niepełnosprawnym zaliczonym do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przysługuje także osobom niepełnosprawnym, które nie ukończyły 16. Roku życia i mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Kartą wydaną osobie niepełnosprawnej posługiwać może się też inna osoba, jeżeli związane jest to z przewozem osoby niepełnosprawnej, np. dowozem do lekarza.

GDZIE MOŻNA WYROBIĆ KARTĘ?
Karty parkingowe wydaje przewodnicząca powiatowego lub miejskiego Zakłady do spraw Orzekania o Niepełnosprawności, właściwego dla miejsca stałego pobytu osoby niepełnosprawnej. Wyrobienie karty kosztuje 21 zł.

JAKIE DOKUMENTY SĄ POTRZEBNE?
Do urzędu należy zgłosić się z wnioskiem o wydanie karty parkingowej, dowodem uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowe oraz jedną fotografią o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm. Obowiązuje zdjęcie bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami. Należy przedstawić też do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o jej stopniu lub o wskazaniach do ulg i uprawnień. W orzeczeniu o niepełnosprawności musi być adnotacja o wskazaniu do wydania karty. Po orzeczenie należy zgłosić się do Powiatowego lub Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

JAK DŁUGO JEST WAŻNA KARTA?
Karta parkingowa jest ważna przez czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności, jednak nie dłużej niż 5 lat. Placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymują karty na okres trzech lat.

CO DAJE KARTA?
Możliwość parkowania na tzw. kopercie, czyli miejscach wyznaczonych dla parkowania dla niepełnosprawnych. Karta zwalnia także ze stosowania się do niektórych przepisów drogowych, m.in. zakazu postoju.

GDZIE OBOWIĄZUJE?
Karta parkingowa jest dokumentem imiennym o standardzie międzynarodowym. Obowiązuje nie tylko na terenie Polski, ale także w krajach Unii Europejskiej. Każdy kraj ma jednak własne przepisu drogowe i inaczej traktuje osoby niepełnosprawne. Wybierając się za granicę, należy zapoznać się z przepisami danego kraju.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.