• środa, 15 czerwiec 2016 10:27

Dyskretna kocia choroba

Dyskretna kocia choroba
Dyskretna kocia choroba © archiwum

Problem chorych stawów nie dotyczy jedynie psów. Mimo że choroba jest u kotów diagnozowana znacznie rzadziej, one również cierpią z powodu zmian zwyrodnieniowych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

U kotów objawy nie są zależne od płci, szczepień, swobody w zakresie wychodzenia z domu, a nawet, co ciekawe, od wagi zwierzęcia. Zaobserwowano jednak nasilenie zmian wraz z wiekiem – u kotów powyżej 12. roku życia szacuje się występowanie tej choroby nawet u 90% zwierząt. Zauważono też większa częstotliwość zachorowań u niektórych ras, m.in. u kotów syjamskich, perskich, himalajskich oraz maine coon.

WNIKLIWE OBSERWACJE
Koty doskonale maskują ból. Dlatego warto przyglądać się zmianom w zachowaniu pupila. O bolesności stawów może świadczyć : zmniejszenie aktywności, niechęć do zabawy, unikanie skakania, sztywność ruchów, coraz dłuższe drzemki, ciągłe polegiwanie czy unikanie pieszczot, trudność z wejściem do kuwety, a także kulawizna. Nasze spostrzeżenia musi potwierdzić lekarz weterynarii. Zrobi to na podstawie zdjęć rentgenowskich kończyn, które uwidocznią ewentualne zmiany sugerujące zapalenie stawów.

SKUTECZNE LECZENIE
Kiedyś kocie schorzenie ortopedyczne leczono podobnie jak u psów. Okazało się jednak, że nie tylko objawy, ale i działania terapeutyczne u kotów różnią się od stosowanych u innych gatunków zwierząt. W celu ograniczenia bólu i stanu zapalnego weterynarz przepisze leki przeciwzapalne i przeciwbólowe – przeznaczone dla kotów.
Podczas i po terapii farmaceutykami stosuje się także chondro protetyki. Sprzyjają one regeneracji chrząstki stawowych, wspomagają ich odbudowę i funkcjonowanie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)