Ślubne "kruczki"
- Written by Sebastian Kalak
- opublikowano w Weselne porady
- dodaj opinię
Podatek od prezentów
Na Parę Młodą w poweselny poranek oprócz góry prezentów może czekać… góra problemów. Ślubne upominki oprócz sprawiania przyjemności mogą być powodem straty pieniężnej w formie podatku od prezentu, który czasem trzeba zapłacić.
Według polskiego prawa w ustawie o podatku od spadków i darowizn istnieją limity darowizn, którym podlegają drogie prezenty. Unikniemy płacenia podatku za upominki od najbliższej rodziny ( do której zaliczają się: rodzice, dzieci, pasierbowie i pasierbice, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie), kiedy ich wartość nie przekroczy kwoty 9637 złotych. Za prezenty od spowinowaconych lub dalszych krewnych (bratankowie i siostrzenice, rodzeństwo rodziców, rodzeństwo małżonków i małżonkowie rodzeństwa) zapłacimy podatek, jeśli przekroczą kwotę 7276 złotych. Limit w przypadku prezentów od osób niespokrewnionych wynosi 4902 złote. Droższe podarunki podatnik zobowiązany jest wykazać w rozeznaniu podatkowym w ciągu 6 miesięcy od dnia ich otrzymania..
Obowiązek ten budzi wiele kontrowersji, a przepisu w większości nikt nie przestrzega. Jednakże urzędy podchodzą do tematu bardzo poważnie. Jeśli na jaw wyjdzie, że nowożeńcy otrzymali prezenty przekraczające wyznaczone limity wartości, nie zostaną potraktowani przez fiskus pobłażliwie. To samo dotyczy nie tylko prezentów ślubnych, ale także upominków urodzinowych lub gadżetów na wieczór kawalerski/panieński.
….. To można zrobić jako zakładkę “Ślubne problemy” lub coś takiego, jak na coś ciekawego trafię to będę po prostu doklejać.
- Regulamin
- Informacje i pytania