To już koniec gimnazjów

Klamka zapadła! W środę wieczorem głosami PiS uchwalono reformę oświaty. Opozycja grzmi o „najczarniejszym dniu polskiej edukacji”. Z kolei poseł Aleksander Mróczyński (63 l.) z PiS mówi wprost: – Czas się przyzwyczaić.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Udostępnij to
Co rodzice powinni wiedzieć o zmianach w szkole? Najważniejszym założeniem reformy Anny Zalewskiej (51 l.) jest stopniowe wygaszanie gimnazjów. Od 1 września 2017 r. uczniowie obecnych 6-letnich szkół podstawowych automatycznie staną się wychowankami 8-letnich podstawówek. Szóstoklasiści przejdą do nowo utworzonych siódmych klas.
Co się stanie z obecnymi gimnazjalistami? Oni dokończą naukę w swojej szkole. Potem będą mogli ją kontynuować e licach lub szkołach branżowych (podobnych do zawodówek). Jedna z kluczowych zmian dotyczy egzaminów. Dotychczas dzieci pisały testy pod koniec szkoły podstawowej i gimnazjum. Jak będzie teraz? Na koniec ósmej klasy uczniowie również podejdą do egzaminu – z języka polskiego, języka obcego i matematyki.
Reforma dotknie także maturzystów! Licealiści, którzy w najbliższych latach będą kończyć szkołę, mogą spać spokojnie – ich zmiany nie obejmą. Nowa matura ma obowiązywać w roku szkolnym 2026/2027. Teraz reformę musi uchwalić jeszcze Senat.