• wtorek, 12 maj 2015 10:25
  •   456

Czarnobyl 29 lat po wybuchu elektrowni atomowej

Czarnobyl 29 lat po wybuchu elektrowni atomowej
Czarnobyl 29 lat po wybuchu elektrowni atomowej © © archiwum

Trzydziestokilometrowa strefa zamknięta wokół ukraińskiego miasta Czarnobyl jest dziś niemym świadkiem wydarzeń z kwietnia 1986 roku. Naukowcy do dziś spierają się, czy utworzenie strefy było niezbędne, a sama strefa stała się dziś celem żądnych wrażeń turystów.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

26 kwietnia 1986 roku w czarnobylskiej elektrowni atomowej doszło do katastrofy, która nazywana jest największą katastrofą jądrową w dziejach. Przyczyną katastrofy był eksperyment, który w nocy z 25 na 26 kwietnia prowadzili pracownicy elektrowni. Jego celem było sprawdzenie, na jak długo wystarczy energii do awaryjnego zasilania reaktora w przypadku jego awarii. Eksperyment wymknął się spod kontroli, a o godzinie 1:24 doszło do pierwszego wybuchu w reaktorze. Drugi wybuch zniszczył budynek czwartego reaktora, a do atmosfery uwolniony został radioaktywny pył.

Władze ZSRR podjęły natychmiast decyzję o wysiedleniu odległego o kilka kilometrów miasta Prypeć, a następnie o utworzeniu trzydziestokilometrowej strefy zamkniętej wokół czarnobylskiej elektrowni. W wyniku tych decyzji wysiedlono dwa miasta oraz dziewięćdziesiąt cztery wsie. Do dziś jest to teren zamknięty, a sens utworzenia tak ogromnej strefy podważają naukowcy. - W pobliżu elektrowni jest niecały kilometr kwadratowy tak skażony, że tuż po wybuchu wyginęły tam drzewa. Reszta tzw. zamkniętej zony nadaje się do zamieszkania, włącznie z wysiedlonym i pustym do dziś miastem Prypeć, położonym 3 km od elektrowni czarnobylskiej. Poziom promieniowania jest tam taki jak w Warszawie - mówił kilka lat temu na łamach tygodnika Polityka prof. Zbigniew Jaworski, radiolog.

Faktem jest, że dziś miasto Czarnobyl zamieszkane jest przez osoby, które pracują w czarnobylskiej elektrowni, na terenie elektrowni trwa budowa nowego sarkofagu, w okolicznych wsiach mieszkają ludzie, którzy powrócili do swoich domów, a strefa czarnobylska odwiedzana jest przez turystów z całego świata. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z wyprawy, która odbyła się dzień po 29. rocznicy katastrofy. Uczestnicy wyprawy w trakcie całodniowego pobytu w strefie przyjęli promieniowanie o natężeniu 0,003mSv.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)