• poniedziałek, 18 lipiec 2016 09:41

Branża budowlana ma problem

Branża budowlana ma problem
Branża budowlana ma problem © archiwum

Spełniły się obawy właścicieli firm budowlanych – w szczycie sezonu krakuj im rąk do pracy. A może być jeszcze gorzej, bo aż 45 proc. niewykwalifikowanych pracowników planuje emigrację zarobkową.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Wyniki najnowszego badania „Rynku pracy w sektorze budowlanym”* przeprowadzonego na zlecenie Work Service nie nastrajają optymistycznie. Aż 69 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników niższego szczebla. Przyczyna?

– Najczęstszym powodem odrzucania kandydatów jest brak umiejętności praktycznych, doświadczenia na podobnym stanowisku oraz właściwych kwalifikacji. Kompetentni i doświadczeni pracownicy coraz częściej znajdują bowiem zatrudnienie na Zachodzie, gdzie mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie i benfity – mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

Z dalszej części badania wynika, że problem z odpływem pracowników może się z czasem pogłębiać. Okazuje się bowiem, że aż 45 proc. osób wykonujących proste prace jest poważnie zainteresowanych emigracją zarobkową.

W przypadku specjalistów odsetek ten zmniejsza się do 11 proc., a blisko 60 proc. wyspecjalizowanych pracowników budowlanych w ogóle nie myśli o wyjeździe z kraju.

– W obliczu braku kandydatów rodzime przedsiębiorstwa coraz częściej rekrutują Ukraińców. Ci chętnie podejmują pracę w naszym kraju, gdyż wchodzą tym samym na rynek unijny. Według niedawnych badań Narodowego Banku Polskiego 24 proc. migrantów zza granicy wschodniej granicy znalazło zatrudnienie właśnie w budownictwie i usługach remontowo-wykończeniowych – komentuje Krzysztof Inglot.

* Badanie „Rynek pracy w sektorze budowlanym” zostało przeprowadzone na początku kwietnia 2016 r. przez Grupę BST na zlecenie Work Service Sa, na reprezentatywnej próbie 600 przedsiębiorców.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.