Szeroka działalność krotoszyńskiego cechu
Cech Rzemiosł Różnych w Krotoszynie zrzesza rzemieślników oraz małe firmy z Krotoszyna i okolic. Na zasadzie dobrowolności do cechu należą również handlowcy.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Do organizacji należy ponad 220 zakładów oraz kilku właścicieli sklepów. Organizacja cechowa to pond 2 400 pracodawców, pracowników i pracowników młodocianych (uczniów ZSZ). W CRR zrzeszone są firmy z prawie każdej branży. Główne branże to ślusarstwo, mechanika pojazdowa, budownictwo, fryzjerstwo, stolarstwo, piekarstwo, cukiernictwo.
CRR podejmuje szereg inicjatyw, aby pomóc rzemieślnikom w ich działalności, jak choćby prowadzenie ZUS, obsługa podatkowa, przygotowanie umów uczniowskich, prowadzenie dokumentacji dotyczącej refundacji kosztów kształcenia oraz dotyczącej emisji gazów cieplarnianych, szkolenia BHP.
Krotoszyński cech, jako jedyny w Polsce, jest założycielem i organem prowadzącym Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, który kształci uczniów w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych praktycznie we wszystkich zawodach rzemieślniczych. Kursanci ODiDZ to uczniowie ze szkół zasadniczych z Milicza, Odolanowa, Krotoszyna, Zdun, Kobylina, Koźmina, Sycowa, Międzyborza, Jutrosina, Pogorzeli, Krobi.
Prowadzone są również kursy pedagogiczne dla instruktorów praktycznej nauki zawodu. ODiDZ współpracuje z wieloma szkołami ponadgimnazjalnymi, nie tylko z terenu naszego powiatu.
Powołanie ODiDZ przy CRR w Krotoszynie spotkało się z dużym zainteresowaniem i poparciem ze strony rzemiosła, rodziców, młodzieży i środowiska pedagogicznego. Młodzież zyskała szkołę, w której nabywa wiedzę od wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i rzemieślników o wysokich kwalifikacyjnych z długoletnim stażem pracy. Dzięki powstaniu ośrodka w Krotoszynie rodzince ponoszą mniejsze koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem uczniów.
W listopadzie 2015 roku została zarejestrowana Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza. Powstała ona z inicjatywy: Cechu Rzemiosł Różnych, Cechu Stolarzy, Cieśli i Tapicerów, Cechu Mechaników i Ślusarzy, Cechu Budowlanego, Cechu Cukierników i Piekarzy.
We wrześniu bieżącego roku odbyły się pierwsze egzaminy mistrzowskie i czeladnicze. Uroczystości wręczenie dyplomów miała miejsce 14 września w Domu Cechowym.