• wtorek, 20 grudzień 2016 09:41

Szeroka działalność krotoszyńskiego cechu

Szeroka działalność krotoszyńskiego cechu
Szeroka działalność krotoszyńskiego cechu © archiwum

Cech Rzemiosł Różnych w Krotoszynie zrzesza rzemieślników oraz małe firmy z Krotoszyna i okolic. Na zasadzie dobrowolności do cechu należą również handlowcy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Do organizacji należy ponad 220 zakładów oraz kilku właścicieli sklepów. Organizacja cechowa to pond 2 400 pracodawców, pracowników i pracowników młodocianych (uczniów ZSZ). W CRR zrzeszone są firmy z prawie każdej branży. Główne branże to ślusarstwo, mechanika pojazdowa, budownictwo, fryzjerstwo, stolarstwo, piekarstwo, cukiernictwo.

CRR podejmuje szereg inicjatyw, aby pomóc rzemieślnikom w ich działalności, jak choćby prowadzenie ZUS, obsługa podatkowa, przygotowanie umów uczniowskich, prowadzenie dokumentacji dotyczącej refundacji kosztów kształcenia oraz dotyczącej emisji gazów cieplarnianych, szkolenia BHP.

Krotoszyński cech, jako jedyny w Polsce, jest założycielem i organem prowadzącym Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego, który kształci uczniów w zakresie teoretycznych przedmiotów zawodowych praktycznie we wszystkich zawodach rzemieślniczych. Kursanci ODiDZ to uczniowie ze szkół zasadniczych z Milicza, Odolanowa, Krotoszyna, Zdun, Kobylina, Koźmina, Sycowa, Międzyborza, Jutrosina, Pogorzeli, Krobi.

Prowadzone są również kursy pedagogiczne dla instruktorów praktycznej nauki zawodu. ODiDZ współpracuje z wieloma szkołami ponadgimnazjalnymi, nie tylko z terenu naszego powiatu.

Powołanie ODiDZ przy CRR w Krotoszynie spotkało się z dużym zainteresowaniem i poparciem ze strony rzemiosła, rodziców, młodzieży i środowiska pedagogicznego. Młodzież zyskała szkołę, w której nabywa wiedzę od wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i rzemieślników o wysokich kwalifikacyjnych z długoletnim stażem pracy. Dzięki powstaniu ośrodka w Krotoszynie rodzince ponoszą mniejsze koszty związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem uczniów.

W listopadzie 2015 roku została zarejestrowana Krotoszyńska Izba Rzemieślnicza. Powstała ona z inicjatywy: Cechu Rzemiosł Różnych, Cechu Stolarzy, Cieśli i Tapicerów, Cechu Mechaników i Ślusarzy, Cechu Budowlanego, Cechu Cukierników i Piekarzy.

We wrześniu bieżącego roku odbyły się pierwsze egzaminy mistrzowskie i czeladnicze. Uroczystości wręczenie dyplomów miała miejsce 14 września w Domu Cechowym.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.