• wtorek, 14 luty 2017 09:04

Uwaga! ZUS kontroluje przedsiębiorców

Uwaga! ZUS kontroluje przedsiębiorców
Uwaga! ZUS kontroluje przedsiębiorców © archiwum

Prowadzisz firmę i zatrudniasz ponad 20 pracowników? Zdarzyło ci się doprowadzić do przedstawienia należnych składek lub wpłat nieproporcjonalnie wysokich świadczeń i ubezpieczeń społecznych w stosunku do płaconych na te ubezpieczenia składek? Spodziewaj się kontroli z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na początku roku zmieniły się przepisy dotyczące prowadzonej przez ZUS kontroli płatników składek. – Ideą nowych regulacji jest wycelowanie kontroli prowadzonej przez ZUS, urzędy skarbowe, PIP, sanepid, czy inspekcję handlową, w te podmioty gospodarcze, w których istnieje największe ryzyko wystąpienia nieprawidłowości – wyjaśnia Sylwia Grzechowiak, zastępca dyrektora ds. dochodów w oddziale ZUS w Ostrowie Wlkp.

Teraz każda kontrola w przedsiębiorstwie będzie poprzedzona analizą ryzyka przeprowadzoną w oparciu o szczegółowe dane z Kompleksowego Systemu Informacyjnego w ZUS. – Jednym z ważniejszych kryteriów wyznaczania do kontroli konkretnych płatników jest zagrożenie przedawnienia się należnych składek oraz wypłaty nieproporcjonalnie wysokich świadczeń z ubezpieczeń społecznych w stosunku do płaconych na te ubezpieczenia składek – wylicza Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce. Dlatego kontrolerzy ZUS w pierwszej kolejności odwiedzą tych przedsiębiorców, u których ryzyko nieprawidłowości i naruszenia prawa jest największe. – Dotyczy to w szczególności firm zgłaszających do ubezpieczeń społecznych ponad 20 osób – podkreśla Marlena Nowicka.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.