• piątek, 17 sierpień 2018 08:39

6 informacji dotyczących płacy minimalnej

6 informacji dotyczących płacy minimalnej
6 informacji dotyczących płacy minimalnej © archiwum

Obecnie najniższa pensja wynosi 2 100 zł brutto. Od nowego 2019 roku wzrośnie. Wyższe będą również inne świadczenia.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

ILE DOSTANIESZ DO RĘKI
Od początku 2019 roku żaden pracodawca nie może płacić mniej niż 13,70 zł za godzinę (wcześniej 13 zł). Najniższa stawka godzinowa nie jest uzależniona od kwalifikacji pracownika, jego zaszeregowania ani rodzaju pracy, jaką wykonuje. Co najmniej tyle musi dostać każdy zatrudniony. Za pracę na pełnym etacie otrzymasz więc minimum 1 530 zł netto miesięcznie. Tyle samo należy się zatrudnionym na umowę zlecenie oraz umowę o dzieło.

GDY SZEF PŁACI MNIEJ
Jeśli pracodawca płaci mniej niż 2 100 zł brutto miesięcznie, postępuje niezgodnie z ustawą. Możesz się na niego poskarżyć w Państwowej Inspekcji Pracy (Tel. (22) 391 82 15, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Gdy PIP potwierdzi nieprawidłowości, pracodawcy grozi kara grzywny do 30 tys. zł.
Zanim jednak zawiadomisz PIP, zaczekaj do wypłaty lub porozmawiaj z szefem. Pracodawca może bowiem wypłacić Ci premię, która wyrówna obowiązującą stawkę godzinową. Jest to zgodne z prawem. Do kwoty minimalnego wynagrodzenia wlicza się bowiem również inne składki wypłaty, np. różnego rodzaju dodatki (za staż, szczególne kwalifikacje).

INNE ŚWIADCZENIA
Wraz ze wzrostem płacy minimalnej zwiększają się również inne świadczenia. Są to m.in.
- odprawa przy zwolnieniu grupowym (maksymalnie 15-krotność płacy minimalnej, czyli 31,5 tys. zł brutto),
- wynagrodzenie za czas przestoju, niezawinionego przez pracownika,
- podstawa wymiaru zasiłku chorobowego oraz macierzyńskiego.

CZEGO SIĘ NIE WLICZA DO PENSJI
W skład płacy minimalnej wchodzą premie i różne dodatki, ale nie są do niej wliczane:
- dodatek za pracę w godzinach nocnych,
- nagrody jubileuszowe,
- wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
- odprawa pieniężna przysługująca pracownikowi z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- inne elementy wynagrodzenia, np. dodatki z tytułu pracy w warunkach szkodliwych lub uciążliwych dla zdrowia.

KWOTA WOLNA OD POTRĄCEŃ
Z pensji wolno potrącić pracownikowi 3/5 wynagrodzenia na długi alimentacyjne oraz ½ na pozostałe. Jednak zatrudnionemu na pełny etat przepisy nakazują pozostawienie minimalnego wynagrodzenia, czyli 2 100 zł brutto miesięcznie. Oczywiście po odliczeniu należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek pochodowy od osób fizycznych. Jeśli więc ktoś pracuje za najniższe krajowe wynagrodzenie, w praktyce nie wolno mu nic potrącić z pensji.

WIĘCEJ W 2019
Od 1 stycznia 2019 roku minimalna stawka za godzinę wzrośnie i pracownik będzie otrzymała 14,70 zł brutto. Najniższa miesięczna pensja wzrośnie zatem do 2 250 zł brutto, czyli o 150 zł więcej niż obecnie. Przy zatrudnieniu w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. na ½ lub ¼ etatu) płaca minimalna będzie proporcjonalna do tego wymiaru.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.