Prawo budowlane a odśnieżanie dachów
Wydawało się, że silne opady śniegu mamy już za sobą. Luty może przynieść jeszcze wiele niespodziewanych opadów, ale póki co zmagamy się ze skutkami odwilży. Idąc przez miasto z dachów kamienic stale opadają pozostałości hałd śniegu, czasem nawet niebezpieczne sople. Wszystko to jest konsekwencją niedopatrzenia właścicieli w kwestii zabezpieczenia budynków.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Śnieg zalegający na dachach budynku waży czasem do kilkuset kilogramów. Metr sześcienny opadłego śniegu mokrego to waga około 600-700 kilogramów. Wniosek jest taki, że w przypadku domu jednorodzinnego nawet kilka centymetrów śniegu zwiększa obciążenie dachu o kilka ton. Jeśli chodzi o większe budynki np. kamienice, hale czy magazyny obciążenie takie będzie jeszcze większe, a w konsekwencji stanowi o zagrożeniu dla konstrukcji całych budynków.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 roku właściciel lub zarządca budynku jest zobowiązany do niedopuszczenia do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający śnieg i lód oraz zapewnienie odśnieżanie dachu i elementów elewacji budynku. Do prac obowiązkowych zalicza się także usuwanie sopli oraz nawisów śniegowych i lodowych. Zalegające warstwy śniegu stanowią zagrożenie dla przechodniów i osób znajdujących się bezpośrednio w pobliżu budynków, ale także zaparkowanych nieopodal pojazdów. Niewypełnienie obowiązku odśnieżania dachów grozi wysoką karą dla właściciela budynku. Skargę na zarządcę lub właściciela budynku mogą złożyć zaniepokojeni mieszkańcy budynków , jeśli zauważą, że zalegający śnieg lub nawisy zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Służbami pierwszego kontaktu w takich przypadkach są: straż pożarna, policja lub straż miejska.
Nie tylko zalegający na dachach budynków śnieg jest problemem w okresie zimowym. Każdy pieszy zmaga się z zaśnieżonymi chodnikami, które często nie są odśnieżone i stanowią przeszkodę w przemieszczaniu się. Obowiązek odśnieżania chodników spoczywa bezpośrednio na właścicielu nieruchomości, przy której przylega chodnik. Śniegiem zgarniętym z chodnika na drogi zajmuje się gmina lub zarządca drogi zgodnie z Ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach.
Zarządcy i właściciele budynków powinni również pamiętać o ubezpieczeniu nieruchomości od skutków obfitych opadów śniegu. Firmy ubezpieczeniowe oferują szeroką gamę polis ubezpieczeniowych przed zniszczeniami spowodowanymi ciężarem śniegu lub lodu. Ubezpieczenie obejmuje również skutki przewrócenia się drzew lub innych obiektów sąsiadujących z budynkiem, jeśli przyczyną zdarzenia jest ubezpieczony budynek obciążony śniegiem. Zawierając z agentem umowę ubezpieczeniową warto pomyśleć także o odpowiedzialności cywilnej właściciela budynku. W wypadku, gdy na skutek nieodśnieżenia dachu lub innych elementów budynku oraz chodnika szkodę poniosą inne osoby, mogą one ubiegać się o odszkodowanie z polisy właściciela nieruchomości lub posesji. Ważną uwagą jest, że ubezpieczenie nie zwalnia z obowiązku przestrzegania prawa budowlanego i utrzymania budynku w odpowiednim stanie technicznym zimą.
Zima na półmetku, pora przygotować się na opadający z dachów śnieg, lód, wodę. W każdej chwili warunki atmosferyczne mogą się zmienić, a ucierpią na tym w pierwszej kolejności mieszkańcy kamienic oraz przechodnie na ulicach. Podczas zarządzania budynkami zimą pierwsze skrzypce niech zagra zdrowy rozsądek.