PARP daje szanse na własny biznes - konkurs
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości po raz kolejny daje szanse młodym przedsiębiorcom z małych miejscowości i wsi. Rusza konkurs na biznesplan, na którego realizację można pozyskać na-wet do 80 tysięcy złotych oraz plebiscyt na „Miasto Ludzi Przedsiębiorczych”.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Pierwszy etap Narodowego Programu Przedsiębiorczości rozpoczął się w listopadzie 2012 roku. Adresatami oferty PARP są głównie studenci i osoby u progu kariery zawodowej. Chęć rozpoczęcia własnego biznesu najsilniej deklarują osoby w wieku 30-39 lat.
Celem konkursu sa działania edukacyjne oraz zaangażowanie społeczeństwa do czynnego udziału w życiu przedsiębiorstw oraz tworzenia nowych miejsc pracy. Tworzenie własnego biznesplanu ma wzbudzić w młodych przedsiębiorcach chęć działania i realizacji indywidualnego projektu, w którym włożyli wiele pracy i czasu.
Udział w konkursie na najlepszy projekt biznesu mogą wziąć osoby z miejscowości liczących do 50 tys. mieszkańców. Autorzy 10 najlepiej ocenionych wspólnie z grupą ekspertów wezmą udział w dru-gim etapie, który polegał będzie na dopracowaniu szczegółów pomysłu przed realizacją. Dla finałowej grupy zostanie także zorganizowany plenerowy cykl wydarzeń edukacyjnych. Zwycięzca otrzyma 60 tys. złotych na realizację biznesu, a jego mentor 20 tys. złotych. Do 3 marca 2013 roku trwa czas zgłaszania prac.
W akcji PARP-u wykazać się będą mogli burmistrzowie miast. W kolejnym konkursie to oni powalczą o tytuł „Miasta Ludzi Przedsiębiorczych”. Włodarze miast zostaną zaproszeni do wypełnienia specjal-nych formularzy. Na podstawie zebranych wyników zostanie wyłonione zwycięskie miasto, a miesz-kańcy na stronie www.parp.gov.pl/npp będą mogli generować punkty dla swoich miejscowości. Oce-niane będą: poziom przedsiębiorczości w miejscowościach, udziały biznesowe, zaangażowanie i świadomość mieszkańców w sferze przedsiębiorczości, liczebność przedsiębiorstw, liczby osób za-trudnionych, wielkość przychodów, kosztów i nakładów inwestycyjnych. W ocenie pomocnych będą także 26 systematycznie prowadzonych rankingów województw. Gala finałowa będzie miała miejsce w kwietniu.
Wśród wszystkich województw kraju liderem przedsiębiorczości od 3 lat pozostaje województwo mazowieckie, drugie i trzecie miejsce zajmują kolejno województwo wielkopolskie i pomorskie. Najniższe noty od kilku lat należą do rejonów najsłabiej zurbanizowanych, tj. województwa podkarpackie, lubel-skie i warmińsko-mazurskie. Do regionów, które systematycznie pracują nad poprawą wskaźnika przedsiębiorczości zalicza się województwo świętokrzyskie, które odnotowało wzrost przedsiębiorczo-ści o 28 proc. od 2009 roku. Analitycy podkreślają, że w Polsce wzrost przedsiębiorczości przebiega stabilnie, bez skrajnych wahań i rewolucji.