• wtorek, 24 marzec 2020 08:27

Fotowoltaika – własny prąd do domu?

Fotowoltaika – własny prąd do domu?
Fotowoltaika – własny prąd do domu? © archiwum

Panele oraz instalacje fotowoltaiczne stają się coraz powszechniejszym źródłem dostarczania energii elektrycznej do gospodarstw domowych, rolnych czy firm. Pozwalają w znacznym stopniu zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Zanim jednak zdecydujemy się na zainwestowanie w ognia fotowoltaiczne warto zapoznać się z poszczególnymi rodzajami systemu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na rynku dostępne są trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych – monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. Największą wydajnością cechują się pierwsze z nich, a do ich produkcji wykorzystuje się pojedyncze kryształki krzemu. – Ze względu an ich wysoką wydajność, panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są dobrym wyborem, gdy mamy do czynienia z ograniczoną powierzchnią. Najlepiej sprawują się one w warunkach silnego nasłonecznienia – zwracają uwagę specjaliści dodając, że do zalet paneli monokrystalicznych zalicza się także ich odporność na nieprzyjazne warunki atmosferyczne oraz trwałość. Zaś wadą są ceny wyższe niż w przypadku paneli polikrystalicznych. Te zaś w opinii fachowców, bardziej szerokości geograficznej. – Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne są wydajniejsze od paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych w warunkach gorszego nasłonecznienia czy promieniowania rozproszonego – wyjaśniają specjaliści.

A co z panelami cienkowarstwowymi? – Mają stosunkowo niską cenę, która niestety idzie w parze z niższa wydajnością. Dodatkowo wymagają wykorzystania droższych inwerterów solarnych. Cechuje je również krótka żywotność – wyliczają fachowcy. Ponadto panele fotowoltaiczne cienkowarstwowe są mniej wrażliwe na zmiany temperatury, dlatego latem pomimo nagrzewania się, ich efektywność nie ulega gwałtownie zmianie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.