Porównanie ścian działowych z różnych materiałów
Wybierając materiał, z którego wykonana zostanie ściana wewnętrzna, musimy pamiętać o tym, aby przegroda uzyskała parametry odpowiednie dla danego pomieszczenia. Wybór rodzaju ściany będzie uzależniony od tego, jakie dodatkowe funkcje przegrody będziemy chcieli uzyskać.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Ściany działowe dzielą wnętrze naszego domu na poszczególne pomieszczenia, podobnie jak ściany konstrukcyjne. W przeciwności do tych drugich, przegrody nie muszą być tak masywne, ponieważ nie dźwigają ciężaru budynku. Nie można jednak stawiać ich w dowolnym miejscu i z dowolnych materiałów.
Najpopularniejszym materiałem na ściany działowe jest cegła. Tak wykonane przegrody są solidne (bez problemu można na nich wieszać szafki) i – w zależności od ich grubości – mają różną zdolność tłumienia hałasu. Wadą tego rozwiązania jest duży ciężar oraz długi proces realizacji budowy.
Wiele zalet mają również ściany z bloczków z betonu komórkowego. Ten materiał charakteryzuje się przystępną ceną i niewielką masą. Dzięki łatwiej obróbce materiałów z tego materiału buduje się szybko nawet przegrody o nietypowych kształtach. Im ściana wykonana w ten sposób będzie cięższa, tym bardziej wytrzymała i z lepszą izolacją akustyczną. Pod tym względem tego rodzaju przegrody nie dorównają tym postawionym z cegły.
Obecnie na popularności zyskają ściany szkieletowe. Może je wykańczać praktycznie od razu po wzniesieniu. Przegrodę tego typu możemy wykonać z bardziej odpornej na wilgoć płyty gipsowo – kartonowej w kolorze zielonym. Będzie to idealne rozwiązanie dla łazienki.