• środa, 01 kwiecień 2020 08:59

Kwietniowe prace

Kwietniowe prace
Kwietniowe prace © archiwum

Wiosna to czas radości dla miłośników roślin. Przyroda budzi się do życia i najwyższa pora, by zabrać się za porządkowanie ogrodu po zimie, a także na wiele innych prac.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Kwietniowym działaniom na działce sprzyjać będzie wydłużający się dzień. Od razu po ustąpieniu najzimniejszej pory roku zajmijmy się trawnikiem. Jeśli na trawie zauważysz biały nalot, Mozę to być grzyb pleśni śniegowej. Zachowaj jednak spokój – trawnik można uratować. Musimy wygrabić powstałą warstwę filcu i napowietrzyć glebę poprzez zabieg aeracji. Konieczne będzie również usunięcie chwastów. Początek kwietnia to również czas zakończenia przycinki drzew i krzewów owocowych. Jeśli nie przycięliśmy jeszcze moreli, śliw czy winorośli, powinniśmy to natychmiast zrobić, ponieważ drzewa budzą się z zimowego spoczynku.

Zadbajmy o oczko wodne. Wiosna to czas na przyjęcie zeszłorocznych pędów roślin i zadbrzeżnych tak, aby wystawały ponad lustro wody. Należy pamiętać o usunięciu starych liści z wody, które – w przeciwnym razie – staną się pożywieniem dla glonów. Kwiecień to również najlepszy czas na posadzenie nowych roślin podwodnych, takich jak moczarki i rogatki. Roślin rodnych pod żadnym pozorem nie można nawozić.

Iglaki przecinamy przez cały rok, a więc ich wiosenną pielęgnację możemy zostawić na koniec naszych prac. Sprawdźmy jednak stan świerków i modrzewia. Jeśli na igłach pojawiły się szkodniki czy tez choroba grzybowa, musimy od razu zastosować odpowiednie opryski. Chorobę można rozpoznać po zielonych naroślach na igłach, które mogą przypomnieć nawet szyszkę.

Gdy ustąpią niskie temperatury, zaczynamy odkrywać nasze byliny, a z krzewów usuwamy kopczyki. Pamiętajmy, aby odkryć również róże. Nie pozbywajmy się jednak materiałów okrywających nasze rośliny, ponieważ w maju mogą się zdarzyć przymrozki.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.