Trwałość tynków zewnętrznych i wewnętrznych
Wytrzymałość zarówno elewacji, jak i tynków wewnętrznych domu zależy głównie od ich rodzaju, jakości wykonania oraz podłoża. Na rynku dostępna jest szeroka gama tynków opartych o różne spoiwa.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Jeśli chodzi o metody wykańczania elewacji i sposoby ochrony przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, jest ich kilka. Sposób tynków elewacyjnych wyróżniamy te tradycyjne lub cienkowarstwowe. Pierwsze z nich, zwane również grubowarstwowymi, zwykle nakłada się w 2 lub 3 warstwach. Stosuje się je do wykańczania ścian jedno- i trójwarstwowych lub do renowacji starych tynków. Charakteryzują się dobrą przepuszczalnością, są jednak mniej trwale i wymagają malowania.
Jeśli chodzi o tynki cienkowarstwowe, sa one najpopularniejszą metodą wykończenia elewacji. Pełnią funkcję ochronną i dekoracyjną, a ich faktura zależy od zawartego w nich kruszywa. Przy użyciu tego rodzaju tynków możemy uzyskać fakturę przypominającą drewno, kamień czy cegieł.
Tynki wewnętrzne ze względu na ich skład możemy podzielić na cementowo-wapienne, gipsowe i wapienne. Pierwszy z nich stosowany jest we wszystkich pomieszczeniach, nawet o podwyższonej wilgotności, jako podłoże do malowania i tapetowania oraz jako podkład pod płytki. Tynki gipsowe nie nadają się do łazienek, kuchni i pralni. Ich niewątpliwą zaletą jest krótki czas schnięcia. Z kolei przepuszczają pracę wodną, co podważa naturalnie regulować wilgotność w pomieszczeniach. Charakteryzują się mniejszą odpornością na uszkodzenia. ąa idealne do nakładania na stare tynki.