• poniedziałek, 28 wrzesień 2020 11:49

Z czego wykonać balustradę?

Z czego wykonać balustradę?
Z czego wykonać balustradę? © archiwum

Balustrada balkonowa jest bardzo ważnym detalem, który ma wpływ na wygląd naszego domu. Musi stanowić całość stylistyczną z innymi elementami budynku.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Balustrada pełni bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, osłania przestrzeń balkonu, ale jest też elementem dekoracyjnym. Jej dopasowanie do budynku jest bardzo ważne. Powinna się też komponować z materiałami wykończeniowymi płyty balkonowej.

Wybierając balustradę do naszego balkonu jest kształt. Wystający balkon w kształcie litery U lub C może sprzyjać ekspozycji elementów narożnych. W przypadku loggii balustrada balkonowa powinna być dopasowana proporcjami i materiałem do przylegających fragmentów konstrukcji. Główna uwaga skupiać się będzie na ładnie zaprojektowanej poręczy i wypełnieniu, dlatego warto dobrze to zaprojektować. Dla mocno wysuniętej płyty, nieposiadającej podparcia, dobrym rozwiązaniem będą balustrady lekkie optycznie,, np. z elementów żeliwnych, stalowych czy też szklanych.

Przy wyborze miejsca zamocowanie balustrady należy uwzględnić szerokość balkonu. Dosunięcie jej do krawędzi płyty powiększy ilość miejsca, co jest przydatne w przypadku wąskich balkonów. Ograniczeniem mogą być słupy konstrukcyjne, na zewnątrz których balustrad raczej się nie zamontuje.

Balustrady balkonowe wykonuje się z różnych materiałów: drewna, szkła, stali, betonu, kamienia. Pamiętać należy, aby wybrany materiał był dopasowany do stylu domu i innych detali architektonicznych. W domach drewnianych, w których wiele elementów jest wykonanych właśnie z tego materiału, balustrada również powinna być dopasowana. Może ona mieć formę bardzo prostą lub wymyślną. Z kolei lekkie stalowe, a także wykonane ze szkła konstrukcje najlepiej współgrają z domami modernistycznymi o płaskich lub dwuspadowych dachach. Dobrze sprawdzą się też wtedy, gdy za oknem rozciągają się piękne widoki, których szkoda zasłaniać.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.