• poniedziałek, 28 wrzesień 2020 11:17

Łazienka na poddaszu

Łazienka na poddaszu
Łazienka na poddaszu © archiwum

Bardzo popularnym rozwiązaniem we współczesny, budownictwie jednorodzinnym jest poddasze użytkowe. Projekt łazienki na poddaszu będzie bogaty w wiele nietypowych rozwiązań.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Użytkowe poddasze jest o 30% tańsze niż pełnowymiarowe piętro z dachem. Współczesne projekty parterów zakładają najczęściej do 5m2 na łazienkę z ubikacją, kabiną prysznicową i pralką, czyli tak zwana łazienkę roboczą. Drugą, często dużo większą, projektuje się właśnie na poddaszu. Taka łazienka pełni zwykle funkcję salonu kąpielowego, w którym obok klasycznej ubikacji obok klasycznej ubikacji, jednej lub dwóch umywalek, znajdek się też duża wanna z hydromasażem lub bez.

Podczas projektowania łazienki na poddaszu musimy pamiętać, że jej metraż zawiera powierzchnię użytkową i nieużytkową. Pierwsza z nich to taka, na której odległość do sufitu wynosi 1,9 m. Na ścianach długich w powierzchni użytkowej montuje się zazwyczaj umywalki, lustra i grzejniki łazienkowe. Natomiast na powierzchni nieużytkowej – przy ścianach krótkich, zwieńczonych skosami, montujemy miski ustępowe, bidety i wanny. Podczas urządzania naszej łazienki musimy pamiętać o tym, że urządzenia, z których korzystamy, muszą być ustawione tak, abyśmy mogli swobodnie przed nimi stanąć. Przy ścianach niskich możemy również postawić kosz na bieliznę, szafki na ręczniki lub różne elementy dekoracyjne. Jeśli chcemy na tych właśnie ścianach powiesić grzejnik, będziemy musieli wybrać model poziomy, niewymagający dużej wysokości ściany.

Poddasze użytkowe pozwala nam na zastosowanie nietypowych projektów, które mogą charakteryzować się otwartą przestrzenią i dobrym doświetleniem dzięki dużym przeszkleniom. Jeśli możemy sobie pozwolić na dużą, otwartą łazienkę, to wówczas mamy możliwość urządzić ją w stylu pokoju lub salonu kąpielowego. Pojawia się w niej wtedy różne elementy wyposażenia, typowe dla strefy relaksu. Funkcjonalna i zarazem dekoracyjną częścią łazienki będzie oczywiście okno dachowe. Przez nie do pomieszczenia wypada ok. 60% więcej światła niż przez tradycyjne.

Aranżacja łaziennika poddaszu wymaga wcześniejszego zaplanowania. Należy pamiętać, że powierzchnia poddasza nie jest równa powierzchni aranżacji. Skosy, szczególnie te w przypadku mniej stromych dachów, są miejscami bardzo problematycznymi. Trudno je w pełni zaadaptować. Jednym z rozwiązań jest zabudowanie mało komfortowych niskich skosów. Zyskamy w ten sposób dodatkowe schowki, które w łazience są niezwykle przydatne.

W łazience na poddaszu możemy sobie pozwolić zarówno na wannę, jak i prysznic. W pierwszym przypadku można zastosować nowoczesne rozwiązanie – wanną wpuszczoną w podłogę. Możemy też pokusić się o montaż wanny stojącej na środku pomieszczenia. Jeśli chodzi o prysznic, aby obniżyć jego poziom, można skorzystać z rozwiązań techniki sanitarnej, opartych na odpływach liniowych., Wyeliminowanie brodzika jest praktyczne i ciekawe wizualnie.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
Tagged under
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.