Owady na piątkę!
Pszczoły to pracusie, ale nie zawsze je docinamy. A warto mieć je swoim ogrodzie.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Kojarzą nam się głównie z miodem, ale dzięki ich niestrudzonej pracy (w naszej szerokości geograficznej ok. 80 proc. rośli jest owadopylna) możemy się cieszyć smakiem m.in. jabłek, czereśni, dyni i cukinii. Owady zapewniają też obecność ptaków i innych zwierząt. Tymczasem prawie połowa gatunków polskich owadów pszczołowatych jest zagrożona wyginięciem! Pomóż je ocalić, zapraszając do swojego ogrodu.
PRZYJAZNE MIEJSCE
Aby przeżyć i wychować potomstwo, pszczoły potrzebują ogromnej ilości kwiatów. Pszczoła nie może najeść się na zapas. Gdy zwiędną kwiaty jednego gatunku, muszą pojawić się nowe. Co posiać i posadzić, by zapewnić pokarm pszczołom? Kwiaty, ale też drzewa (owocowe, lipy, wierzby), krzewy (np. berberys, głóg, pigwowiec, różne owocowe), byliny (m.in. wrzos, orlik) i inne.
Warto też wygospodarować w ogrodzie dzikie miejsce. Nie przekopuj tu ziemi, nie zagrabiaj liści i nie koś trawy. Połóż za to kłodę zbutwiałego drewna, w której pszczoły założą gniazdo, a obok postaw odpowiednie poidełko. Najprostsze to podstawka pod doniczkę napełnioną wodą i wysypana kamykami, by owady się nie potopiły. Uważaj na pestycydy! Zamiast nich zastosuj naturalne środki ochrony roślin albo pułapki feromonowi. Jeśli już naprawdę musisz użyć chemii, zastosuj ją wieczorem i nie opryskuj bezpośrednio kwiatów. Również zostaw na wieczór, bo z mokrych kwiatów trudno się zbiera pyłek. Zeschnięte rośliny usuwaj zaś dopiero wiosną, bo w ich łodygach zimuje wiele owadów. Kiedy już posadzisz na balkonie lub w ogrodzie odpowiednie gatunki, wejdź na stronę www.pomagadmypszczolom.pl i zgłoś swoje Miejsce Przyjazne Pszczołom. Organizatorzy programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” chcą nas zachęcić do stworzenia 20 tysięcy takich miejsc. Przyłącz się i pokaż, że jesteś przyjacielem pszczół!