• wtorek, 05 marzec 2013 12:45

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny, w przydomowym ogrodzie rozpoczniemy pierwsze prace. Ogród po ciężkiej zimie musi odżyć, przyzwyczaić się do temperatury i przygotować na przyjęcie nasion i roślin. W drugiej połowie marca, a więc już za kilkanaście dni można stopniowo pozbyć się osłon z roślin, by przyzwyczajać je do ciepła i słońca, pod koniec miesiąca możemy zakrzewić rośliny ozdobne i drzewa, przekopywać grządki, nawozić ziemię, a kiedy wysokie temperatury się utrzymają, zacząć siać pierwsze warzywa. O tym wszystkim dziś będziemy radzić, aby przygotować ostrowskie ogródki na sezon wiosenny.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to


Prace w ogrodzie przed wiosną należy rozpocząć od podstaw, czyli od gleby. Radziliśmy już jak zadbać o przydomowy trawnik, więc już wiadomo, że od nawierzchni i żyzności ziemi zależy sukces ogrodu. Mróz i śniegi deformują nawierzchnię, którą trzeba wyrównać. Szczególnie zajrzyjcie w okolice studzienek i chodników, bo tam najłatwiej o nierówności. W przypadku, gdy nastąpiło uszkodzenie gleby, konieczna jest naprawa na największej powierzchni i głębokości. Braki gleby także trzeba uzupełnić, najlepiej zwyczajnie przewożąc ziemię z miejsca, gdzie jest jej najwięcej i rozprowadzić grabiami.


Kolejnym krokiem jest uporządkowanie nawierzchni. Dokładnie trzeba ją wygrabić z nieczystości, śmieci, resztek liści, suchych gałęzi i kępek trawy. Najlepiej użyć grabi, sprawdzą się do tego szerokie i plastikowe. Trzeba mieć na uwadze kiełkujące rośliny, których nie powinno się uszkodzić. Warto również przeprowadzić wertykulację (tak jak omawiano to przy temacie trawnika), aby pozbyć się chwastów, mchu i martwych roślin. Ułatwi to również oddychanie gleby, przepływ wody, tlenu i składników mineralnych ziemi.

Istotną pracą w ogrodzie jest odsłonięcie roślin, zostawiając przykrycie jedynie na wrażliwych na przymrozki okazach. Robimy to jednak powoli, aby zbyt szybko nie narazić roślin na działanie promieni słońca, wiatru i niskich temperatur, które w nocy jeszcze przez kilka tygodni mogą spadać do granic 0 stopni. Na szczególną uwagę przy odsłanianiu okazów zasługują krzewy róż. Odmiany pienne należy podwiązać i podciąć. Jeśli na zimę zostawiliśmy odkłady celem ukorzenienia, już czas je przygotować, skracając pędy na długość około 15 cm. Odkłady przycięte sadzimy w rozwarstwie 60 na 25 cm. W trakcie krzątania się po ogrodzie, w międzyczasie warto przewietrzyć szklarnię, by zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni. Jeśli zimowały w niej rośliny, np. winorośl, umiarkowanie należy je podlewać.


Rabaty kwiatowe przed wiosną również trzeba solidnie przygotować. Marzec jest miesiącem wysiewu dużej części kwiatów jednorocznych i rozmnażania bylin kwitnących przez podział korzeni (floksy, liliowce). Pierwsze dni marca to również odpowiednia pora na uporządkowanie bylin wieloletnich, aby usunąć uschnięte kępy, rośliny chore, obumarłe i zaatakowane przez szkodniki. Bezpośrednio do gruntu pod koniec marca można już siać m.in. pachnący groszek, gipsówkę letnią, mak ogrodowy, miłka letniego, czarnuszkę lub smagliczkę. Marzec to także miesiąc wysiewu na rozsadkę, czyli w szklarni lub na parapecie w doniczce astrów chińskich, szałwii, szarłatów, floksów czy też goździków.

W marcu zakrzewia się wiele gatunków krzewów i drzew, nie tylko owocowych, ale też ozdobnych. Drzewa i krzewy już osadzone należy po zimie wyleczyć z ran i pęknięć maściami leczniczymi (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Następnie drzewa dobrze jest nawieźć kompostem lub wybranym nawozem wieloskładnikowym. W marcu wykonuje się cięcia prześwietlające i sadzi porzeczki oraz agrest, a także winorośl, morele i brzoskwinie. Na uwagę zasługują nowo posadzone okazy, którym od razu można zaaplikować cięcie kształtujące.
W marcu powinniśmy podjąć walkę ze szkodnikami oraz chorobami drzew. Kontrolować powinniśmy szczególnie świerki, podatne na mszyce świerkowe. Ze wszystkich krzewów i drzew należy usuwać porażone liście i gałęzie, gniazda, gąsienice motyli, zmumifikowane owoce itp. Plamy zgorzelinowe trzeba oczyścić z kory i zamalować białą farbą emulsyjną, dodając do niej preparat grzybobójczy. Zaleca się często wykonać profilaktyczne opryski profilaktyczne przed chorobami wirusowymi i szkodnikami.

 W miesiącach marcu i kwietniu intensywne prace należy wykonać w części warzywnej ogrodu. Wiele warzyw powinno zasiać się na rozsad, w szczególności sałatę, rzodkiew, marchew, kalarepę, seler naciowy, cyrkonię. Pod folią możemy zasiać sałatę kędzierzawą, buraki ćwikłowe oraz kapustę zwykłą lub pekińską. Posiadając szklarnię ogrodową, możemy już posadzić pomidory lub paprykę, a także brokuły. Bezpośrednio do grunty możemy wprowadzić odmiany szpinaku i groszku. Jeśli decydujemy się na uprawę rabarbaru, powinno się przykryć do czarną folią (dobrze, gdy jest to folia przepuszczająca powietrze), aby szybciej dojrzał. Przy sprzyjającej pogodzie zbiory będą możliwe już pod koniec marca.

 

Publikacja:
Łukasz Cichy
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.