• niedziela, 24 maj 2015 12:22

Wygoń mszyce z ogrodu

Środki chemiczne skutecznie zwalczają mszyce
Środki chemiczne skutecznie zwalczają mszyce Środki chemiczne skutecznie zwalczają mszyce © © archiwum

Mszyce to jeden z bardziej uciążliwych szkodników. Objawem ich działalności są pozwijane liście.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Początkowo larwy mszyc pozostają w ukryciu wewnątrz paków lub pomiędzy zawiązkami liści. Później przekształcają się w samice, które przelatują na inne, niezasiedlone rośliny. Tworzą w nich kolonie. Dobrze wiedzieć, że mszyce nie lubią ogrodów, w których rosną m.in.: anyż, czosnek, kolendra, lawenda i petunia.

Aby zwalczać mszyce, można stosować preparaty naturalne, np. napary z pokrzywy, czosnku, cebuli, albo gotowe chemiczne. Opryski wykonujemy w bezwietrzu, suche dni, najlepiej po południu lub wieczorem, gdy nie jest już bardzo ciepło. Potem dobrze jest przez kilka godzin nie wchodzić do ogrodu. Środki chemiczne stosujemy zgodnie z instrukcją obsługi. Pamiętajmy, że do jednego środka chemicznego stosujemy jeden spryskiwacz. Potem trzeba go dokładnie umyć, ale resztek substancji nie wylewamy do kanalizacji. Przygotujemy jej więc tyle, ile zużyjemy.

Jeśli mamy niewielki ogródek, nie kupujemy dużego opryskiwacza – wystarczy nam 1-2 l. Kupmy taki, który pozwoli nam na dotarcie w niedostępne miejsce, np. z systemem oprysku w każdej pozycji, nawet do góry dnem.

Do pielęgnacji przydomowego ogrodu – kilku drzewek, krzewów i kwiatów – lepszy będzie większy ciśnieniowy opryskiwacz 3-12 l. Przyda się do opryskiwania roślin na rabatach, w warzywniku, pod osłoną, w niewielkim sadzie i na działce.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.