• sobota, 30 maj 2015 15:47

Jak ogrzać dom

Kocioł, kominek, prąd czy pompa ciepła
Kocioł, kominek, prąd czy pompa ciepła Kocioł, kominek, prąd czy pompa ciepła © © archiwum

W naszym klimacie musimy zadbać o ogrzewanie domu. Nie wszystkie metody są jednakowo opłacalne, wygodne i ekologiczne. Wiele zależy od naszych możliwości inwestycyjnych.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jeśli budujemy dom, nad rodzajem ogrzewania zastanówmy się na etapie projektu. Być może trzeba będzie wydzielić osobne miejsce na kotłownię lub zaprojektować kominek. Z domem remontowanym i modernizowanym może być trudniej. Tak czy inaczej na pewno warto dom ocieplić, uszczelnić oraz wymienić okna i drzwi na energooszczędne, by ciepło niepotrzebnie nie uciekało.

KOCIOŁ I KOTŁOWNIA
Najtańszy sposób wytwarzania ciepła to spalanie paliw stałych – węgla, drewna czy biomasy. Odpowiednie do tego kotły różnią się konstrukcją, a także stopniem zautomatyzowania.
Obsługa prostych kotłów na węgiel jest uciążliwa. Jeden załadunek paliwa wystarcza na zaledwie kilka godzin palenia. Dlatego warto zainwestować w kocioł z automatycznym podajnikiem paliwa i zasobnikiem, np. retortowy (zapas wystarczy nawet na kilka dni palenia)/
Bardzo wygodnym paliwem stałym są palety drzewne – granulaty wytwarzany przez spasowanie pod bardzo wysoki ciśnieniem trocin, wiórów i zrębków. Tu także mamy kotły z podajnikiem i zasobnikami. Palety są lekkie, można je składować więc z dala od pieca. Ilość popiołu i żużla powstających z paletów dobrej jakości jest tak mała, że kotła można nie czyścić przez parę miesięcy.
Chcąc ogrzewać dom wygodnie, możemy zdecydować się na kocioł gazowy. Gaz nie jest jednak najtańszym paliwem i nie wszędzie jest możliwe doprowadzenie sieci gazowej. Jeszcze droższą alternatywą jest wtedy korzystanie z gazu płynnego.

DLA CIEPŁA I NASTROJU
Modnym ostatnio sposobem ogrzewania domu jest kominek. Zamknięta komora z żaroodporną szybą (wkład kominowy) pozwala na kontrolę szybkości spalania drewna. Powietrze nagrzewa się, przepływając wokół zewnętrznej, użebrowanej strony komory spalania. Kominek staje się przez to podobny do ogromnego grzejnika konwekcyjnego, który zasysa zimne powietrze przy podłodze i po nagrzaniu oddaje je do pomieszczenia. Pozwala to nawet na rozprowadzenie ciepła po całym domu. Jeśli zdecydujemy się na kominek z płaszczem wodnym, będzie nam dodatkowo ogrzewał wodę użytkowa.

DO DOMU ENEGROOSZCZĘDNEGO
Jeśli nasz dom jest energooszczędny, możemy zdecydować się na ogrzewania podłogowe elektryczne. Takie źródło energii nie będzie wówczas drogie, a zaoszczędzimy na kosztach instalacji.
Polecamy również do domów energooszczędnych ekologicznych źródłem ciepła, w dodatku niewymagającym montowania grzejników, jest pompa ciepła, najlepiej gruntowa.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.