Drzwi bezpieczne i… ciepłe
Wybierają drzwi zewnętrzne, pamiętajmy, że nie wystarczy, by były one solidne i dopasowane do wyglądu domu. Musza także stanowić barierę dla uciekającego z domu ciepła i zabezpieczenie przed złodziejami.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Wybór drzwi wejściowych może zaważyć na wyglądzie całego domu. Powinny być proporcjonalne do wielkości domu. Przy niedużym domu pokaźne, dwuskrzydłowe drzwi zewnętrzne będą wyglądały zbyt ciężko. Do takiego domu będą pasowały drzwi jednoskrzydłowe o prostej formie. Z kolei szerokie drzwo dwuskrzydłowe lepiej sprawdza się w przypadku dużych domów czy rezydencji. Drzwi wejściowe nie mogą mieć mniejszej szerokości niż 90 cm.
MUSZA PASOWAĆ DO DOMU
Drzwi zewnętrzne musza tworzyć harmonijną całość z wykończeniem ścian zewnętrznych domu, czyli jego elewacją. Z reguły drzwi zestawiane są ze ścianą na zasadzie kontrastu – dzięki temu stają się bardziej widoczne.
Drzwi przeszklone polecane są zwłaszcza do przedsionków odciętych od światła słonecznego. Aby szyby spełniały swoją funkcję, powinny być dość duże. Wtedy jednak zmniejszają poczucie bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, ze zupełnie niesłusznie. Zamontowane głęboko w konstrukcji nie dają się bowiem podważyć ani wypchnąć.
Poza tym w drzwiach montuje się zestawy szybowe o podwyższonej odporności na włamanie.
Przeszklenia mogą też być zrobione z szyb z powłoką, która odbija światło. Ich zaletą jest to, że od zewnątrz nie widać przez nie, co dzieje się w domu.
PRZEDE WSZYSTKIM ENEGROOSZCZĘDNE
Pamiętajmy, że sporo ciepła uciekła właśnie przez drzwi. Dlatego zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Warto szukać drzwi wejściowych o współczynniku U nie większym niż 1,3 W/(m2•K). I ta zaleta jest o wiele ważniejsza niż materiał z którego drzwi są wykonane. Mogą być drewniane, plastikowe, stalowe albo aluminiowe.