• sobota, 30 maj 2015 18:48

Ogrodzenie na lata

Drewno, kamień, metal – możliwości jest wiele
Drewno, kamień, metal – możliwości jest wiele Drewno, kamień, metal – możliwości jest wiele © © archiwum

Wybór ogrodzenia to poważna decyzja, bo powinno przetrwać lata. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, między innymi funkcje, jakie będzie miało ono pełnić, styl, w jakim wybudowany jest dom, styl ogrodzenia sąsiadów i ukształtowanie terenu.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Najpopularniejsza i najtańsza jest oczywiście siatka ogrodzeniowa. Mocuje się ją do słupków w betonowym fundamentach. Z reguły nie stosuje się jej od frontu, ale sprawdzi się, jeśli obsadzimy ją wkoło żywopłotem.

WYTRZYWAŁE MUROWANE
Rzadko stawiamy wysoki mur – nie wygląda to estetycznie i daje bardzo dużo cienia. Lepiej wykonać w ten sposób tylko elementy, na przykład słupki. Tu materiał musi koniecznie pasować do wykończenia domu. Na ogrodzenie murowane nadaje się cegła, np. klinkierowa. Takie ogrodzenie przez długie lata nie będzie wymagało konserwacji. Bardzo ładnie wygląda także ogrodzenie kamienne (mur dziki to konstrukcja z nieozdobionych kamieni polnych, mur cyklopowy – z kamieni łamanych różnej wielkości, mur warstwowy – ułożone poziomo kamienie łupane – dużych powierzchniach, mur rzędowy – kamienie o regularnych kształtach prostopadłościanów).

ESTETYCZNE SYSTEMOWE
Takie ogrodzenie składa się zwykle z profilu oraz kraty. Kupując je, zwróćmy koniecznie uwagę, czy zostało ocynkowane i zabezpieczone przez korozją. Jeśli te zabezpieczenia nie będą wystarczające, już po pierwszym sezonie ogrodzenie będzie wymagało konserwacji.
Jeśli nasza posesja nie leży na równym terenie, sprawdźmy, czy jest możliwość stopniowania wybranego przez nas systemu ogrodzeniowego.

KUTA STAL – DROGA I ELEGANCKA
To bardzo trwałe rozwiązanie, bardzo efektowne, o niepowtarzalnym wzornictwie. Pamiętajmy tylko, by styl zyskała zabezpieczenia przeciwkorozyjne, chroniące ją przed działaniem wilgoci i mrozu.

UNIWERSALNE DREWNO
Pasuje do różnych stylów architektonicznych, nie izoluje nas od otoczenia. Warto zadbać, by ogrodzenie drewniane, a także mała architektura na naszej posesji, np. altana, stanowiły spójną aranżację. Drewno trzeba reglanie konserwować, by było chronione zarówno przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, jak i owadami czy grzybami.

KIEDY TRZEBA ZGŁOSIĆ BUDOWĘ
Jeśli ogrodzenie stawiane między działkami prywatnymi nie przekroczy wysokości 2,2 m, nie wymaga żadnych formalności urzędowych. Jednak budowa ogrodzenia działki od strony ulicy, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych już wymaga zgłoszenia do starostwa powiatowego lub urzędu miasta.
Zgłosić musimy także budowę ogrodzenia, które jest wyższe niż 2,2 m (bez względu na usytuowanie). Nie można, niestety, zmusić sąsiada do współfinansowania budowy ogrodzenia.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)