• sobota, 30 maj 2015 17:15

Kamień w ogrodzie

Tworzyny z niego ekologiczne i bardzo modne kompozycje
Tworzyny z niego ekologiczne i bardzo modne kompozycje Tworzyny z niego ekologiczne i bardzo modne kompozycje © © archiwum

Kamień w ogrodzie – zarówno materiał budowlany, jak i zwykłe kamienie polne czy wysypane żwirem ścieżki – jest niezwykle modny. Doskonale komponuje się z roślinnością, bo jest materiałem naturalnym i pozwala na stworzenie pięknych kompozycji.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Jakie kamienie możemy wykorzystać w ogrodzie? Odpowiedź jest bardzo prosta – każde. Pasować będą kamienie polne i kamienie obrobione przez człowieka. Z porfiru i granitu wykonamy nawierzchnię i ogrodzenie, z trawertynu – elementy dekoracyjne, kwarcyt i wapień nadadzą się na ogrodzenie, bazalt i sjenit będą idealne na ścieżki i podjazd, z piaskowca, o ile go odpowiednio zaimpregnujemy, wykonamy małą architekturę ogrodową.

JAK GO WYKORZYSTAĆ
Możemy wykorzystać go jako budulec i do dekoracji. Wykonamy z niego elewację domu, ścieżki, podjazd, taras i inne nawierzchnie, posłuży nam tez do budowy ogrodzenia. Drobne kamienie i żwir można wykorzystać do ściółkowania niektórych rabat czy grup krzewów. Można wysypać nim również ścieżki (najlepiej podłożyć pod spód folię ogrodową), a granice wyłożyć większymi kamieniami. Z kamieni, także polnych, zbudujemy stylowy grill, wędzarnię czy kominek. Posłuży nam także do budowy ozdobnych ogrodowych murków.
Kamieniami umocnimy skarpę, upiększymy oczko wodne, kaskadę, stworzymy ciekawy skalnik. Kamienie to także doskonała dekoracja, np. w formie większych głazów.
Pomogą nam oddzielić trawnik od rabat, a to bardzo urozmaici teren. Możemy nimi wykończyć podniesione rabaty, wyznaczyć tarasy.

UROKLIWY SKALNIK
Kamienie są nieodłącznym elementem ogrodu skalnego. Nie aranżuje się już kopca obsadzonego płożącymi się roślinami.
Wystarczy kilka skalnych odłamków albo nawet jeden kamień, żeby stworzyć wyrafinowaną kompozycję. Szukając rozmaitych rozwiązań, warto czerpać wzorce z natury. Do tworzenia kompozycji nadają się kamienie polodowcowe i fragmenty skał wydobywanych w kamieniołomach (piaskowce, wapienie i granity). Lepiej natychmiast nie stosować kamienie rzecznych, które ze względu na bardzo regularny kształty trudno jest wkomponować w przestrzeń działki, po tym ich pozyskiwanie z dna rzek jest nieekologiczne.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.