• poniedziałek, 27 kwiecień 2015 10:17

Wymień okna i oszczędź na rachunkach

Wymień okna i oszczędź na rachunkach
Wymień okna i oszczędź na rachunkach © Polskone

Jeżeli zależy nam na niskich rachunkach na ogrzewanie, powinniśmy zastanowić się nad wymianą okien na energooszczędne. Przy złej jakości i niedokładnym zamontowaniu przez okna może uciekać nawet 30 proc. ciepła! Dlatego na inwestycja jest opłacalna.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Okna energooszczędne mogą być i drewniane, i plastikowe. Bonie materiał tu jest najistotniejszy, ale współczynnik przenikania ciepła Uw (zawsze sparzajmy ten parametr dla całego okna, a nie tylko dla szyb). Określa on ilość ciepła, jaka ucieka z domu przez okno. W standardowych oknach dopuszczalne jest Uw wynoszące nawet 1,7-,18 W/m2K, natomiast w oknach energooszczędnych Uw powinno wynosić mniej niż 1,2 W/m2K (im mniej, tym lepiej).

SZLACHETNE DREWNIANE
Oczywiście, jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, to inwestujmy w okna drewniane. Drewno to przede wszystkim materiał naturalny, ale także piękny, podkreśla aranżację naszego wnętrza. Takie okna pomagają utrzymać ciepły klimat w pomieszczeniach. Drewno również doskonale się wpisuje w oknach energooszczędnych. Pamiętajmy jednak, że okna drewniane są wrażliwe na zmieniające się warunki atmosferyczne i wymagają konserwacji. Gdy są dobrze konserwowane, będą nam służyć nawet kilkadziesiąt lat!

PROFILE I KOMORY
Okna energooszczędne są w wyposażeniu w specjalne szyby termoizolacyjne, w których tafle szkła są oddzielone ramką dystansową, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym. Jednocześnie stosowane są coraz nowsze konstrukcje samego profilu okna, co jest szczególnie istotne w przypadku okien drewnianych. W oknach plastikowych energooszczędność osiąga się dzięki zwiększeniu szerokości, profilu i liczby komór w profilach, stosowaniu specjalnych nakładek i wypełnieniu części komór materiałem termoizolacyjnym.
Istotnym elementem konstrukcji okna są uszczelki, bo od nich zależy szczelność między ruchomą częścią okna (czyli skrzydłem) a stałą, którą jest rama. W ten sposób ograniczają dostęp zimnego powietrza przy mocnych podmuchach wiatru. Przed dostępem wilgoci chronią nas okapniki.

BARDZO WAŻNY CIEPŁY MONTAŻ
Nawet okna o najlepszych parametrach nie pomogą, jeśli nie zastosujemy specjalnego ciepłego montażu. To nie tylko kwestia dobrania odpowiednich materiałów, ale także odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, zamocowanie i uszczelnienie ościeżnic. Jest to czynność wiele bardziej skomplikowana niż przy standardowym oknie i lepiej zatrudnić do tego fachowca.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.