• wtorek, 28 kwiecień 2015 10:36

7 kroków do pięknego trawnika

Zadbana murawa jest ozdobą ogrodu i tłem dla roślin
Zadbana murawa jest ozdobą ogrodu i tłem dla roślin Zadbana murawa jest ozdobą ogrodu i tłem dla roślin © Sshutterstock

Dobrze pielęgnowana, porośnięta zdrowymi roślinami murawa jest nie tylko piękna. Dostarcza otoczeni znaczne ilości tlenu i skutecznie podnosi wilgotność powietrza.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

1. KOSZENIE
Dzięki koszeniu trawa jest równa, rozkorzeniona, zagęszczona i odmłodzona, a źdźbła nie zakwitają. Kosimy na 3-6 cm, ale podczas upałów lepiej kosić wyżej. Wybór odpowiedniej kosiarki zależy od wielkości trawnika. Do malutkiego wystarczy kosiarka ręczna. Jeżeli trawnik ma powyżej 30 m2, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa lub elektryczna. W tym drugim przypadku musimy pamiętać, że potrzebujemy w ogrodzie kilku źródeł zasilania.

2. DBANIE O BRZEGI
Trawa wyrastającą na rabaty czy pióropusze nieprzyciętych źdźbeł w rogach trawnika bardzo szpecą. Linię murawy najlepiej wyrównać specjalnych półokrągłym szpadlem. Do ścinania trawy przy murkach, ogrodzeniach czy pergolach służą nożyce do darni. Można też zainwestować w podkasz arkę.

3. NAWOŻENIE
Zapewnia silny wzrost roślin. Prace przeprowadzamy, gdy ziemia jest jeszcze wilgotna, ale rośliny zdążą już obeschnąć (po deszczu lub podlewaniu). Nowy trawnik zasilamy po raz pierwszy wczesną jesienią. W kolejnych sezonach zawsze wiosną rozsypujemy uniwersalny nawóz wieloskładnikowy lub specjalistyczny nawóz do trawników. Zabieg powtarzamy w drugiej połowie lata.

4. PODLEWANIE
Trzeba podlewać systematycznie, najlepiej rozproszonym strumieniem, tak długo, aż ziemia nasyci się do głębokości około 16 cm. Dobrze sprawdzają się przenośne zraszacze i automatyczne systemy z czujnikami wilgotności.

5. NAPOWIETRZANIE
To zabieg zapobiegający tworzeniu się filcu (warstwy zbitych pędów, rozłogów i obumarłych fragmentów roślin), który utrudnia dostęp powietrza do korzeni, zatrzymuje wodę i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Najlepiej przeprowadzić je jesienią. Po wygrabieniu trawnika ostrymi grabiami darń trzeba naciąć (wertykulatorem) lub nakłuć (aeratorem). Aeracja pobudza rośliny do rozwoju, zwiększa masę ich korzeni, trawnik staje się bardziej elastyczny i odporny na deptanie, zwiększają się jego zdolności regeneracyjne.

6. ODCHWASZCZANIE
Jeżeli chcemy mieć gładką zieloną murawę, musimy wiosną systematycznie czyścić trawnik z chwastów. Najlepiej usuwa się je, używając specjalnej wąskiej łopatki, którą podważa się korzenie.

7. NISZCZENIE MCHU NA TRAWNIKU
Pojawia się na trawnikach rosnących w wilgotnych i cienistych zakątkach ogrodu i na zbyt kwaśnym podłożu. Sprzyja mu niskie przycinanie darni. Dlatego w miejscach ocienionych trawę należy kosić na wysokości co najmniej 5 cm, raz do roku sprawdzić pH gleby i w razie konieczności zwapnować podłoże dolomitem. Można też stosować specjalne nawozy zapobiegające wzrostowi mchu.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.