• wtorek, 28 kwiecień 2015 11:02

Zadbaj o swój balkon

Zadbaj o swój balkon
Zadbaj o swój balkon © archiwum

Przywykliśmy traktować balkon jako miejsce do przechowywania rowerów i suszenia prania. Warto jednak pomyśleć o balkonie, jako miejscu relaksu, w którym możemy wypić kawę czy porozmawiać z przyjaciółką.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Sklepy z wyposażeniem wnętrz pomyślały nie tylko o posiadaczach działek, ogrodów i tarasów, ale także małych balkonów. Znajdziemy ogromny wybór mebli, donic, kwietników i roślin idealnych nawet na bardzo małą powierzchnię.

SKŁADANE MEBLE
Na balkon najlepszy będzie lekki składany stół, krzesła czy leżaki. Rozkładamy je, gdy chcemy przy nich wypić kawę, zjeść obiad, spotkać się z przyjaciółmi czy wyciągnąć się na leżaku, by poczytać książkę. A potem składamy, jeśli potrzebujemy więcej miejsca np. na rozstawienie suszarki do bielizny. Warto rozejrzeć się za parasolem, który można rozstawić tuż przy ścianie, bo taki będzie najlepszy na małej powierzchni.
Jeśli chcemy, by nasz balkon był nie tylko miejscem relaksu, ale także małym ogrodem, postarajmy się jak najbardziej wykorzystać przestrzeń. Przydarzą się nam narożne kwietniki i półki oraz przedmioty wielofunkcyjne, np. skrzynia, na której można także wygodnie siedzieć. Możemy się zaopatrzyć w lampy chroniące przed komarami oraz kolorowe zasilane energią słoneczną. To pozwoli nam cieszyć się naszym balkonem nawet po zachodzie słońca.

PODNIEBNA GRZĄDKA
Niektórzy traktują swoje balkony ja małe ogrody. Jeśli mieszkamy na tyle nisko, że dolatują do nas pszczoły, możemy uprawniać pomidorki koktajlowe, ogórki, szczypiorek, fasolę, a nawet dynię i pnące truskawki. Udają się także cebula, różne odmiany sałat, rzodkiewka, botwinka, fen kuły i papryka. Balkon to także idealne miejsce na ogródek ziołowy.
Większość warzyw, które nadają się do uprawy balkonowej, to gatunki światłolubne, ale udają się także na wystawie północnej, trzeba je tylko rzadziej podlewać. Na wystawie południowej, jeśli słońce grzeje zbyt mocno, rośliny narażone są na poparzenia i usychanie. Dlatego w trakcie upalnego lata trzeba zastosować cieniowanie. Warzywa powinny także być odsłonięte od wiatru, aby silne podmuchy nie połamały ich kruche łodygi.

NIE TYLKO PELARGONIE
Nasz balkon pięknie ozdobią pnącze. Idealny będzie winobluszcz pięciolistowy, przywarka japońską za pachnącymi kwiatami i powojniki. Bardzo dużym uznaniem cieszą się także rośliny zwisające. Ozdoby kwiaty ma petunia, petunia kaskadowa, surfinia, pelargonia bluszczlistna, uczep rózgowaty, lobelia, bakowa.
Dla ozdobnych liści uprawniane są kocanka włochata i plektrantus. Do doniczek możemy wsadzić także: bratki, aksamitki, celozję pierzastą, fuksję, gazanię, niecierpka i żeniszka meksańskiego oraz iglaki.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.