Kocioł kondensacyjny – dobry wybór
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem źródła ciepła do naszego domu, warto postawić na kondensacyjny kocioł gazowy. Jest wygodny i wydajny, zaś paliwo gazowe tanieje.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Koszt ogrzania wody użytkowej przy obecnych cenach gazu nie powinien przekraczać 14 zł za 1 m3. Przy ogrzewaniu domu gazem nasze rachunku także nie musza być wysokie. Trzy-, czteroosobowe rodziny zużywają na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w ciągu roku średnio od 1 200 do 1 500 m3 gazu.
Kocioł gazowy to wielka wygoda – nie trzeba niczego dosypywać do podajnika, uprzątać popiołu, nosić ciężkiego opału i martwić się, czy starszy go na końca sezonu grzewczego. Po prostu ustawiamy temperaturę i cieszymy się ciepłym wnętrzem.
LEPSZY KONDENSACYJNY
Kocioł kondensacyjny jest wydajniejszy niż tradycyjny (nawet ponad 109 proc.), ponieważ podczas pracy wykorzystuje dodatkowo energię, która jest zawarta w spalinach, poprzez skraplanie obecnej w niej pary wodnej. W tradycyjnych kotłach ciepło nie jest odzyskiwane ze spalin i po prostu ulatuje z nimi do środowiska.
Kotły kondensacyjne charakteryzują się również niższą emisją zanieczyszczeń, co czyni z nich urządzenia bardziej ekologiczne niż kotły tradycyjne. Mają też znacznie bezpieczniejsze w użytkowaniu niż kotły tradycyjne z otwartą komorą spalania.
Można je też montować w mniejszych pomniejszeniach – 6,5 m3 (dla urządzeń z otwartą komorą – 8 m3). Nie potrzeba budować komina, wystarczy przewód powietrzno-spalinowy.
KOCIOŁ KOTŁOWI NIERÓWNY
Tańszy w eksploatacji będzie kocioł energooszczędny (spójrzmy na etykietę energetyczną). Ważny jest materiał, z jakiego zbudowano kocioł. Jeśli nie będzie miejsce, w których się przegrzewa, wymiennikiem posłuży nam dłużej. Pełny przepływ wody bez spadków ciśnienia, co zwiększy trwałość urządzenia i obniży koszty na eksploatacji.
Oszczędność na rachunkach zapewni nam możliwość dostosowania maksymalnej mocy kotła do rzeczywistego cieplnego zapotrzebowania systemu grzewczego i do wielkości ogrzewanej powierzchni. Czynnikiem mającym duży wpływ na niższe koszty ogrzewania jest szeroki zakres modulacji mocy. Jeśli mamy możliwość np. w ciepłe dni zredukować moc, zmniejszymy częstotliwość włączenia i wyłączenia się urządzenia, co w efekcie wydłuży jego żywotność.
Zwróćmy uwagę na długość gwarancji. Stawiajmy na polskich producentów kotłów, ułatwi nam to także ich serwis.