• sobota, 03 październik 2015 10:19

Malujemy mieszkanie na biało

Do tej pracy nie trzeba wynajmować fachowca
Do tej pracy nie trzeba wynajmować fachowca Do tej pracy nie trzeba wynajmować fachowca © Shutterstock

Odświeżenie mieszkania nie jest skomplikowanym zadaniem. Wiele prac można wykonać samemu, choćby malowanie ścian. Najpierw jednak trzeba kupić dobrą farbę i nabrać trochę wprawy.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

WWarto postawić na białą farbę. Biel jest uniwersalna i znowu modna. Sprawdza się przy każdym stylu wystroju wnętrza.
Gatunków farb jest ogromna liczba. W mieszkaniach sprawdzają się farby lateksowe. Warto kupić te ekologiczne (z niską zawartością metali ciężkich) i dobre jakości, wydajne z doskonałą siłą krycia, zmywalne i matowe. Dzięki temu efekt utrzyma się długo. Zwróćmy uwagę, by farba była niechlapiąca. To bardzo ułatwi nam zadanie.

PRZYGOTUJMY PODŁOŻE
Podłoże pod farbę powinno być stabilne, suche, gładkie, wolne od kurzu, farb i klejów. Powierzchnie przeznaczone do malowania trzeba odkurzyć i oczyścić (powierzchnie już wcześniej malowane można umyć szarym mydłem), a ubytki uzupełnić. Do malowania świeżo położonych tynków można przystąpić dopiero po 3-4 tygodniach sezonowych. Podłoża o nierównej lub wysokiej chłonności należy najpierw zagruntować.
Nawet gdy stosuje się niekapiące farby i dobre wałki, trzeba dokładnie okryć podłogi i meble w pomieszczeniu. Na podłoże rozłożyć folię. Płachtę przymocujemy do listem cokołowych specjalną taśmą malarską. Nie wolno kłaść dwóch warstw folii, bo to grozi poślizgnięciem. Drugą warstwę – jeśli jest konieczna- mogą stanowić tektury lub rozłożone duże kartony.

APLIKACJA FARBY
Farbę najpierw trzeba dobrze wymieszać. Podczas malowania najlepsze efekty osiągniemy, używając wałka z krótkim lub średnim włoskiem. Farbę nabieramy na wałek obficie i równomiernie po nim rozprowadzamy przy użyciu kuwety malarskiej.
Farbę nakładamy płynnymi ruchami, nie trzymając wałka kurczowo w garści. Sufit malujemy w kierunku okna, ściany z góry na dół. Nadmiar farby rozcieramy na powierzchni ściany w kierunku przeciwnym, ale ostatnie ruchy wałkiem lub pędzlem powinny być znów takie jak na początku: do okna, z góry na dół.
Nie malujemy najpierw całej górnej części ściany, a dopiero potem dolnej, gdyż pozostaną ślady w miejscu łączenia. Farbę nakłada się na całą wysokość ściany, pasmami o szerokości około jednego metra.
Farbę trzeba rozprowadzić równomiernie i nie za grubą warstwą, gdyż wówczas mogą powstać pęknięcia lub zacieki. Druga warstwę zaczynamy nakładać po wyschnięciu pierwszej. Pełne właściwości użytkowe (zmywalność) farba osiąga po 28 dniach.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.