Majówka na działce
Piękny ogród wymaga dużego nakładu pracy. Potem jednak wspaniale się w nim odpoczywa i z przyjemnością zaprasza rodzinę czy przyjaciół na wspólne grillowanie.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Pogoda w maju jeszcze nie rozpieszcza, a nierzadko przychodzą nocne przymrozki. Mimo to na sadzenie drzew i krzewów z okrytymi korzeniami jest już za późno. Możemy sadzić tylko te, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach.
Po przekwitnięciu warto prześwietlić krzewy ozdobne kwitnące wiosną oraz zasilić je nawozami wieloskładnikowymi lub kompostem.
Liliaki, róże, magnolie, różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce mają słabe korzenie i służy im warstwa kory sosnowej. Powinna mieć grubość ok. 5 cm. Azaliom, różanecznikom i bzom trzeba usunąć przekwitłe kwiatostany. Wrzośce po zakończeniu kwitnienia przycinamy, aby rośliny bardziej się zagęściły.
Właśnie teraz warto wziąć się za pielenie działki – chwasty mają jeszcze niewielkie rozmiary i są słabo zakorzenione, dlatego łatwo je wyrywać.
Majówka to dobry moment na sadzenie cebuli i bulw roślin niezimujących w gruncie. Siejemy: wilec, łubin, nasturcję, fasolę wielkokwiatową, portulakę, kosmos, dimorfotekę. To już ostatni moment na posianie pachnącego groszku, nagietków, ostróżki, maciejki i słoneczników.
W pierwszej połowie miesiąca przesadzamy do gruntu rozsadę astrów chińskich, bratków ogrodowych, kocanek i lwiej paszczy.
W maju dzielimy, rozmnażamy i przesadzamy byliny kwitnące wczesną wiosną, późnym latem i jesienią. Usuwamy zwiędłe kwiaty oraz owocostany przekwitłych tulipanów, szachowic, narcyzów i hiacyntów, cebulic, bo zawiązanie nasion osłabia ich cebuli.