Jak zielony dywan
Wygrabiamy suche liście i śmieci, rozgrabiamy kretowiska. Jeżeli widać, że darń jest zbita, wyczesujemy ją ostrymi grabiami, tak aby poprzerywać kłącza i wygrabić sfilcowane pędy i źdźbła. Jeżeli miejscami jest pożółkła i widać przez nią gołą ziemię, trzeba poddać ją regeneracji.
Masz zdjęia lub film do tego artykułu? Wyślij je do nas!
Warto przeprowadzić aerację (nakłuwanie powierzchni) lub wertykulację (nacinanie darni), rozsypać nawóz wieloskładnikowy, a po czterech tygodniach wysiać regenerującą mieszkankę nasion. Aerację pobudza rośliny do rozwoju, zwiększa masę ich korzeni, trawnik staje się bardziej elastyczny i odporny na deptanie.
Gdy trawa urośnie do 8-10 cm wysokości, przychodzi czas na pierwsze koszenie (zwykle jest to przełom kwietnia i maja). Zazwyczaj kosimy do 3-6 cm wysokości źdźbeł trawy, ale gdy panują upały, lepiej kosić wyżej. Do sezonu warto przygotować także kosiarkę. Jeśli nie oczyścimy jej jesienią, musimy zrobić to teraz. Zanim uruchomimy kosiarkę, trzeba wymienić olej silnikowy na nowy. Najlepiej wymieńmy także filtry powietrza i świecę zapłonową. Jeśli przed zimą nie zużyliśmy paliwa do końca i nie dodaliśmy stabilizatora do paliwa, musimy wlać świeże paliwo do kosiarki i dodać stabilizator. Pamiętajmy, że paliwo ma trwałość tylko do 30 dni. Przed wiosną oddajmy też nóż trący do naostrzenia i wyważenia.
Na rynku znajdziemy szeroki wybór praktycznych i wygodnych kosiarek uruchomianych przyciskiem lub kluczykiem.