• piątek, 13 maj 2016 10:02

Dlaczego spada libido

Dlaczego spada libido
Dlaczego spada libido © archiwum

Ostatnio masz mniejszy apetyt na seks? Jeśli ten stan utrzymuje się dłużej, może wskazywać na zaburzenia, których lepiej nie lekceważyć. Niechęć do seksu może się pogłębiać, a nawet stać się przyczyną rozpadu związku.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Przyczyny spadku libido są różne – stresująca praca, zmęczenie obowiązkami domowymi, niskie poczucie własnej wartości czy brak snu. To też efekt zaburzeń hormonalnych. Za odczuwanie popędu odpowiada estrogen, a jego niedobór może prowadzić do braku zainteresowania seksem. Podobnie jest z testosteronem. Popęd tłumią ponadto leki, np. tabletki antykoncepcyjne, antydepresyjne czy leki na nadciśnienie. Jak zwiększyć popęd? Istnieją pokarmy – takie jak gorzka czekolada, wino czy trufle – które mogą poprawić libido. Nie podziałają jednak u osób z wyraźnie zmniejszoną chęcią na igraszki.

Nie pomogą też kusząca bielizna czy płonące świece. Spróbuj lepiej porozmawiać otwarcie z partnerem o swoich potrzebach, walcz z kompleksami i nie tłum pragnień. Jeżeli osłabione libido jest następstwem choroby czy farmakoterapii, ustal z lekarzem nowy sposób leczenia lub modyfikacje dotychczasowego. Wato też odstawić alkohol, papierosy i inne używki.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Oceń ten artykuł
(0 głosów)