• Milicz
  • piątek, 04 styczeń 2019 09:19
  •   686

Z policjantami o bezpieczeństwie w powiecie milickim

Z policjantami o bezpieczeństwie w powiecie milickim
Z policjantami o bezpieczeństwie w powiecie milickim © archiwum

Powiat milicki jest jednym z najbezpieczniejszych powiatów na Dolnym Śląsku, co nie oznacza, że jest całkiem bezpiecznie. O bezpieczeństwie, nie tylko w ruchu drogowym, rozmawiano podczas otwartej debaty, zorganizowanej 10 grudnia przez Komendę Policji w Miliczu w Centrum Aktywności Lokalnej.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Na debatę przybyli przede wszystkim członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich z prezesem Michałem Folmerem na czele, którzy w tym dniu mieli walne zebranie. Przybyli też starosta milicki Grzegorz Duda oraz Daniel Mielnik reprezentujący Urząd Miejski w Miliczu.

Komendę Powiatową Policji reprezentowało kilkunastu policjantów: komendant insp. Arkadiusz Sworowski, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego asp. szt. Jerzy Karwicki, kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego asp. szt. Marek Miś, kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. szt. Roman Strychowski, kierownik Ogniwa ds. Profilaktyki Społecznej, Wykroczeń i Nieletnich asp. szt. Rafał Radny wraz z policjantami z tego ogniwa, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Sławomir Waleński, a także czworo dzielnicowych obsługujących gminę Milicz. Nieznacznie wzrosła przestępczość.

Głównym punktem debaty były prezentacje i prelekcje policjantów dotyczące stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu milickiego za 11 miesięcy 2018 roku oraz realizowanych programów prewencyjnych.

Wskaźnik przestępczości na terenie powiatu milickiego pod kątem wybranych przestępstw omówił komendant KPP Milicz Arkadiusz Sworowski. W porównaniu do roku 207 przestępczość ogólna wzrosła o 54 zdarzeni – z 594 do 648. Wskaźnik ogólnej wykrywalność przestępstw w powiecie milickim wyniósł 80,6 proc., a w woj. dolnośląskim – 69,4. Wzrosła też przestępczość kryminalna. W 2018 r. liczba pochodzeń i śledztw wszczętych wyniosła 423, o 36 więcej niż w 2017 r. Mniej natomiast odnotowano najbardziej społecznie uciążliwych przestępstw, tj. kradzieże z włamaniem, kradzieży samochodu, przestępstwa rozbójnicze, uszkodzeń mienia, uszkodzeń ciała, bójek i pobić. Tutaj liczba dochodzeń i śledztw wszczętych w 218 r. wyniosła 110, o 37 mniej niż w 2017 r. Wskaźnik procentowy wykrywalności przestępstw w tych 7 kategoriach wyniósł 61,5 proc., a w województwie – 44 proc. W 2018 r. odnotowano 22 kradzieże z włamaniem (wykrywalność 51,2 proc.), 44 kradzieże (wykrywalność 50 proc.), 19 przestępstw związanych z uszczerbkiem na zdrowiu (wykrywalność 95,2 proc.), 22 uszkodzenia rzeczy (wykrywalność 65,5 proc.).

Następnie naczelnik Karwicki odmówił wybrane wskaźniki służby prewencyjnej i ruchu drogowego. W 2018 r. do końca listopada w naszym powiecie odnotowano 23 wypadki, w których śmierć poniosły 3 osoby, a 34 zostało rannych, oraz 259 kolizji. W tym okresie zatrzymano na gorącym uczynku łącznie 200 sprawców różnego rodzaju przestępstw i wykroczeń, w tym 102 nietrzeźwych kierujących i prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu!

W ciągu 11 miesięcy 2018 r. ujawniono 2 417 wykroczeń, zakończonych najczęściej, bo w aż 1 303 przypadkach pouczeniem, a 448 przypadkach skierowano wnioski do sądu, a w 400 nałożono na sprawców mandaty karne. Od stycznia do końca listopada 2018 r. na drogach powiatu milickiego odnotowano 18 zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów, 5 wypadków drogowych, w których 1 rowerzysta poniósł śmierć, a 4 innych zostało rannych, oraz 13 kolizji z udziałem rowerzystów.

Naczelnik przypomniał, że kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub też zamierza skręcić. Kierujący rowerem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszych. Rowerzystom zabrania się przejeżdżania rowerem przez przejścia dla pieszych – przekraczając jezdnię trzeba zejść z roweru i przeprowadzić go po pasach. Rowerzystów obowiązują również przepisy dotyczące innych kierujących tj. zakaz ruchu, nakaz jazdy w określonym kierunku czy zakaz wjazdu. Policjanci przypominali też, że każdy pieszy poruszający się poza terenem zabudowanym po zmroku powinien mieć założony element odblaskowy widoczny z daleko przez kierowców, natomiast rowerzystów powinien mieć sprawy rower wyposażony w prawidłowo działające i widoczne z daleka oświetlenie.

Kierownik Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego asp. szt. Marek Miś przedstawił zebranym działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i wytłumaczył zasady działania tego narzędzia informatycznego oraz zachęcał do korzystania z możliwości zgłaszania policjantom tej innowacyjnej aplikacji. Od jesieni 2016 r., kiedy Mapę uruchomiono, zgłoszono już 833 zdarzenia na terenie powiatu milickiego, z czego 262 tylko w ubiegłym roku. Najczęściej dotyczyły one złej infrastruktury drogowej (dziury, koleiny), złego parkowania i przekroczenia prędkości. Na 833 łącznie zgłoszone sprawy, potwierdzono 380 zdarzeń, niepowtarzalnych zgłoszeń było 421, a jako żart potraktowano 22 zdarzenia.

Z kolei sierż. Aleksandra Piłaszewicz przedstawiła zagrożenia czyhujące na osoby starsze ze strony oszustów działających metodą np. „ma wnuczka” lub „na policjanta”, informując, jak postępować w przypadku próby oszustwa. Zawsze w podejrzanych sytuacjach należy powiadomić policję, dzwoniąc na numer 112. Dzień przed debatą w Trzebnicy miało miejsce oszustwo „metodą na wnuczka”, w czasie której łupem oszustów padło ponad 100 tys. zł.

Debatę zakończyły pytania i wnioski zgłaszane przez zebranych. W jej trakcie pojawiły się pytania związane m.in. z organizacją ruchu drogowego na terenie Milicza, z monitoringiem miejskim, czy też z utrudnieniami, jakie są związane z nieprawidłowym parkowaniem samochodów w okolicy Przedszkola Samorządowego przy ul. Grunwaldzkiej w Miliczu. Wszystkie problemy oraz wnioski zostały zapisane i będą służyć policjantom oraz przedstawicielom władz samorządowych w ustaleniu kierunków dalszej pracy.

Publikacja:
Głos Milicza
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.