• piątek, 21 sierpień 2020 09:42

Jak rozmawiać o „TYM” z dzieckiem

Jak rozmawiać o „TYM” z dzieckiem
Jak rozmawiać o „TYM” z dzieckiem © archiwum

Dziecko zadaje wiele pytań, jest ciekawe świata, ale też innych ludzi. Interesuje je również seksualność. Temat często zbywany przez rodziców.

Masz zdjęia lub film do tego artykułu?   Wyślij je do nas!

Typography
  • Small
Udostępnij to

Edukacja seksualna nie rozpoczyna się z chwilą, gdy nastolatek chce rozpocząć pożycie seksualne. Wiele osób chce rozmawiać z dziećmi wcześniej, ale nie istnieje precyzyjny wiek, w którym, taki temat należy podjąć. Najwłaściwszy moment na to, by poruszać z dzieckiem sprawy seksu, jest ten, w którym samo pyta.

Rodzice nie zdają sobie sprawy, że już pytanie dwulatka o siusiaka to początek takiej rozmowy. Należy wtedy wytłumaczyć, że dziewczynki są inaczej zbudowane, ale nie zasypywać dziecka wiedzą z anatomii. Istnieją książeczki odpowiadające wiekowi, kiedy bezpiecznie można poznać ciało człowieka lub uzyskać odpowiedź na pytania, skąd się biorą dzieci.

Okres przedszkolny, kiedy dziecko jest najbardziej otwarte i ciekawe, jak zbudowani są inni, to też czas, gdy obserwuje mamę i tatę. Reakcję „a fe!” np. pokazywania siusiaka lub „nie wolno!”, gdy chłopiec i dziewczynka oglądają swoje ciała, bo się ciekawe własnych różnic, może skrzywdzić dziecko. Należy zawsze dobierać słowa adekwatne do wieku. Pomocne okazują się zawsze książeczki edukacyjne.

Publikacja:
Sebastian Kalak
Podoba Ci się?
Rate this item
(0 głosów)
stop-hejt
Dzielenie się opinią jest cenne, ale może ranić innych!
Komentujesz? Nie rań i nie obrażaj innych! "Nie" dla komentarzy zawierających - przemoc, pomawianie, groźby, propagowanie nienawiści, fałszywe informacje, spam. Widzisz taką wypowiedź? Zgłoś ją, korzystając z opcji zgłoś nadużycie.